global release day - bol sözlük

global release daybaşlık no:46529 okunma:335 1. şimdi, ilk olarak önceden müzikler, salı günleri çıkıyormuş. bunu muhtemelen çoğunuz biliyordur, açıkcası ben düzgünce bir şeyler dinlemeye baya geç (2015, ds2, cherry bomb zamanları) başladım. ama belirli bi süredir müzikler platformlara cuma gecesi çıkıyor. youtube, soundcloud'a istedikleri zaman yüklüyor insanlar, platformlarada yine istediği gibi yükleyen olabiliyor ama genel olarak racon, cuma gece 12.

  cd'ler, plaklar daha popülerken, pzt-salı günleri çıkıyormuş. bunun sebebi plaklar, cd'ler haftasonu gönderiliyormuş, mağazalarda işte hafta başından itibaren satışa başlıyorlarmış. sonra, büyük müzik şirketleri, herkes için adil olsun diye, stoğunda olsun olmasın, salı günü satışa çıkarma kuralı getirmiş. ingiltere ve kanada hariç. bu abiler yine pazartesi yayınlayabilmeye devam etmiş. ama bu korsan müzik sorununa sebep olmuş. ingilterede, pazartesi günü cd'sini alan, akşamına limewire'a yüklemiş, böylelikle insanların salı gününü beklemesine gerek kalmamış.

  bu cuma günü yüklenme olayıda, 2013 yılında değişmeye başlamış. beyonce, 2013 yılında albümünü, reklamsız ve süpriz şekilde şlaks diye cuma günü yayınlamış. bu albüm ayrıca itunes'a özel olarak yayınlanmış, cd md olmadan. baya rekor mekor kırmış o yıl albüm. 2015'e kadar bir sürü sanatçı değişik günlerde yükleyerek, özgürce takılmış.

  2015'te ise bu global release day ya da diğer adıyla new music friday olayı devreye giriyor. billboard satışları cuma günü rapor etmeye başlamış. bu ilk hafta kaç sattı zımbırtısı var ya. aha o. eğer bir sanatçı, listelere girip, 1 haftalık satışının raporunu sağlıklı bi şekilde görmek istiyorsa, cuma günü yayınlaması gerekmiş.

  "International Federation of the Phonographic Industry" denen abilerimizin haziran 2015'te yaptıkları açıklamadan bir ay sonra, temmuz 2015'ten itibaren, 45 ülke "bizim müziklerimiz yerel saate göre cuma günleri 00'da yayınlanacak" kararına sadık kalmış.

  artık zaman ne gösterir bilmiyorum, kanye gibi sanatçılar bu kuralları daha önce çok büktü. insanlarda ilk hafta satışlarını bence haliyle klemiyor. belki 10-15 sene sonra haftanın herhangi bir vakti rastgele yayınlanır müzikler.
  dipnot: sinema filmleri cuma günü vizyona girme olayı, tr'ye özgüymüş. bunu bilmiyordum, 1 hafta önce onlardada cuma oluyor sanıyordum ama adamlarda rastgeleymiş.

  kaynakça: www.billboard.com
  www.officialcharts.com
  www.youtube.com

  bunları belki çoğunuz biliyordu ama benim gibi, daha çok müzik platformlarıyla dinlemeye başlayan genç insanların "çoğunun" bence bu muhabbetlerden bilgisi yoktu. muhtemelen ilgi çekici bir muhabbet değil ama meraktan öyle araştırdım
  anonim | ? | 25.1.2023 22:57 ~ 26/01/2023 0:15
  (#408037)
 2. buna benzer bir konu bu başlıkta tartışılmış.

  (bkz: perşembe gecesi)
  at felsefesi | ? | 26.1.2023 00:05
  (#408042)
 3. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog