yunus özyavuz - bol sözlük

yunus özyavuzbaşlık no:1891 okunma:4491 1. (bkz: sagopa kajmer)

  istek üzerine bilgi editi :

  Kariyeri

  Yunus Özyavuz, müzik yaşamına Samsun'da yerel bir radyoda DJ'lik yaparak başlamıştır. O sırada rapper M.C. (Rapper Mic Check ve DJ Mic Check adıyla) "Müstear" ismini kullandı. 1998'de yeraltı rap dünyasında temmuz 2013'te varlığı son bulan bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurmuştur. Kuvvetmira grubunda hâlen kendisi ve Kolera bulunmaktadır. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlâsıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de Silahsız Kuvvet mahlasıyla peş peşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli iki albüm çıkarmıştır. Daha sonra Silahsız Kuvvet mâhlasını bırakıp Sagopa Kajmer mâhlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. 2002 yılında Ceza 'nın Med Cezir albümünün; 2004 yılında ise Rapstar albümünün prodüktörlüğünü yapmış, daha sonra ise bu iki sanatçının arası açılmıştır. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları (2004) ve Romantizma (2005) albümlerini çıkarmıştır. 2004'te Cem Yılmaz'ın G.O.R.A filmi için de müzikler hazırlamıştır. Al 1'de Burdan Yak şarkısına klip çekilmiştir.

  Sagopa Kajmer, hem albümlerini kendi plâk şirketinden çıkartmak, hem de yeni yeteneklere kapı açmak amacıyla 11 Ağustos 2005'de eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurmuşlardır. Sagopa Kajmer, bunu bir röportajında Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım dedik. şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira'da yer alan diğer rap sanatçıları 2006 yılında Melankolia Müzik'in, ilk albümü Kafile'yi çıkarmışlardır. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. 2007 yılında Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey'i dinleyicileriyle buluşturmuştur. 2008 yılında 'En iyi albümüm' dediği Kötü İnsanları Tanıma Senesi albümünü piyasaya sunmuştur. Ayrıca 2008 yılında MTV Türkiye tarafından Avrupa Müzik Ödüleri'nde Hip-Hop kategorisinden Türkiye'de yılın en iyisi olmaya aday olmuştur ve EMA Party'deki performansıyla ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 yılında Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 yılının sonlarında başlattığı DJ Benim yarışması ve 2010 yılında çıkardığı Yeraltı Kafilesi albümü ile rap müzikte genç yeteneklere önem verdiğini göstermiştir.

  2010 yılında eşi Kolera ile '"Bendeki Sen" albümünü yayınlamıştır ve bu albüm hayli büyük ilgi görmüştür. 2010 yılında ilk kez düzenlenen TRT müzik ödüllerinde; halkın oylarıyla belirlenen Yılın Albümü dalında bu albümle ilk beşe girmiştir. Ayrıca yine 2010 yılında yayınlanan Yeraltı Kafilesi (Kafile 2) nin yapımcılığını yapmıştır. 2011 yılı içerisinde Saydam Odalar albümü piyasaya sürülmüştür. 2012 yılında ise Istakoz ve 40 adlı şarkılarını internet üzerinden yayınlamıştır. 2013 yılı içerisinde yeni bir albüm çıkaracağını resmi Twitter hesabından duyurmuştur. Sagopa Kajmer, kendi orkestrası olan Pesimist Orkestra ile birlikte 2013 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bir turne düzenlemiş ve turne kapsamında 15 tane şehirde konser vermiştir.[1]

  2013 yılının Temmuz ayında Kalp Hastası adlı albümünü satışa sunmuştur. Albümde 3 tanesi daha önceden yayınlanmış 19 şarkı bulunmaktadır. İster İstemez adlı şarkıda kendisine eşi Kolera eşlik etmiştir. Bu albüm çıkmadan 2 gün önce Sagopa Kajmer, Düşünmek İçin Vaktin Var adlı şarkısını internet üzerinden yayınlamış ve şarkıya bir de klip çekilmiştir. Bu şarkı Sagopa Kajmer'in Kalp Hastası adlı albümünde de yer almıştır.[2]

  2014 yılının başlarında "Pesimist Ep 6" isimli EP'sini yayınlayacağını duyurmuştur. İnternete ücretsiz olarak sunulan ve isteyen herkesin dinleyebildiği ve indirebildiği bu EP, 20 Mart 2014 tarihinde yayınlanmıştır ve toplam 9 şarkıyı kapsamaktadır.

  Son olarak 7 Mayıs 2014'te Birol Giray (BeeGee) ile birlikte Abrakadabra adlı parçayı ücretsiz olarak dinleyicileriyle paylaşmıştır.

  Ailesi

  Babasının adı Mehmet Özyavuz, annesinin adı ise Serpil Özyavuz'dur. Emre Özyavuz adında erkek kardeşi vardır. Ayrıca Emre Özyavuz, Sagopa Kajmer ve Kolera'nın konserlerinde sahnede kameramanlık yapmaktadır.

  Sagopa Kajmer'in anlamı

  Müzik hayatında kullandığı ismi Sagopa, Mısır'da bir piramidin adıdır. Birçok arkeolog bu piramidin sırrını çözmeye çalışırken, tuzaklara düşüp can verdikleri söylenir. En son, soyadı Kajmeri olan bir arkeolog, Sagopa'nın gizemini ortaya çıkartmış ve piramidin en gizemli yerine, son odasına girerek, duvara Sagopa'nın gizemini çözen anlamına gelen Sagopa Kajmeri kazımıştır. Ancak bu arkeolog da (Gerhard Kajmeri) hava akımı yüzünden can vermiştir. Bu olaydan bir süre sonra piramide modern araçlarla giren bilim adamları, Gerhard Kajmeri'nin cesedini bulmuşlar ve piramide donanımsız girme cesaretinden dolayı bu adamın adını tüm dünyaya duyurmuşlardır. Sagopa Kajmer üniversite yıllarında bu makaleyi okuyup etkilenmiş ve bu yüzden bu mahlası seçmiştir.

  DJ'lik Hayatı

  1992 yılının Şubat ayından beri radyo dj'liği yapan Yunus Özyavuz, dj ismi olarak "Dj Mic Check" ismini kullanmaktadır. Power FM adlı radyoda "Dj Mic Check" adını kullanarak 11 yıl boyunca çalışmış, 2003 yılında ise bu radyo ile yolları ayrılmıştır. Ceza'nın Med Cezir ve Rapstar albümünün ve 2004'te Ceza'nın Nefret'teki grup arkadaşı Fuchs'un Huzur N Darem albümünün yanı sıra daha pek çok rap müzisyeni ve grubunun prodüktörlüğünü yapmıştır. Yunus Özyavuz, Turntablizm'in Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz, Türkiye'nin köklü radyolarında DJ'lik ve müzik direktörlüğü de yapmıştır.H2000 ve J&B festivallerinde ve yurt dışında çeşitli yerlerde DJ'lik yapmıştır.

  Önemli müzik birikimi ve geniş bir müzik arşivine sahip olan Yunus Özyavuz, Sagopa Kajmer kimliğiyle Karamsar yeraltı rap tarzını oluşturmuş, müzik kalitesi, söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değişik kitleden insana kanıtlamıştır. Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.

  Bir yandan DJ'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer, 2004'te Türkiye'nin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler hazırlamıştır. Al Bir de Burdan Yak isimli parçasına video klip çekilmiştir. Bu gelişme Sagopa Kajmer'i tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırmayı başarmıştır. 2005'te Kolera'nın Karantina Embriyo albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Records'tan çıkardığı Romantizma isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan Vasiyet, Kral Tv Video Müzik Ödülleri'de 2005 yılının En İyi Klip ödülüne layık görülmüştür.

  Özel hayatı

  Sagopa Kajmer, 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap şarkıcısı olan Kolera ile evlenmiştir.

  Uyuşturucu iddiaları

  17 Temmuz 2013 akşamı Sagopa Kajmer'in İngiltere'den uyuşturucu sipariş ettiği, kargodan şüphelenen görevliler tarafından polise ihbar edildiği iddia edilmişti. Twitter hesabından "Gümrük, ithali yasak eşya getirdiğim için beni şu an misafir ediyor. Birlikte iftar yapıyoruz. Birçok et yiyen çiçek, birçok biber türü tropikal bitki tohumu netten sipariş ettim, başıma bela oldu. Gümrük yasasını okumadan sipariş etmeyin." açıklamalarında bulundu. Evinden gözaltına alınan sanatçı sağlık kontrolünün ardından geceyi Sirkeci'de bulunan Gümrük Müdürlüğü'nde geçirdi. Ertesi gün ise sevkedildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Nöbetçi mahkeme tarafından kendisine yurtdışına çıkma yasağı konuldu.[3]

  Bugün mahkemece serbest bırakıldım. Kalbim rahat, ruhum rahat, eminim ki sizler de ferahladınız. Muhteşem insanların bir arada bulunduğu Gümrük Muhafaza ve İstihbarat ekibine sonsuz sevgiler ve teşekkürlerimi sunuyorum. Harika insanlar. Ayrıca dünden bu yana beni merak eden siz sevgili sevenlerim, var olun. Hakikaten bana güvenen ve inananlara selam olsun. Hakkımda ileri geri küfürler eden, aşağılık cümleler kuran fesat ve kalbi kirli insanlar, ne oldu? Yine olmadı değil mi? Olmayacak da... Bu arada dünden bu yana kapı kapı dolaşıp beni bekleyen medya mensubu arkadaşlara da selamlar. Onların da koca kameralarla işi zor sahi. Şimdilik benden bu kadar.

  kaynak : viki tabi amk
  buralar degerlenir
  21.8.2014 20:14 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 2. artık rap yapmıyor. 2007 den sonra kendisini kaybettik diyebilirim.
  anticon
  21.8.2014 22:57 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 3. (bkz: 2007 den sonra kajmer öldü )
  impaled nazarene
  21.8.2014 23:05 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 4. 2007 den sonra rap yapmıyor diyen adamlara üzülüyorum lan..Sırf KİTS ve kalp hastası albumunun beatleri için dinlenir o albumler yani liriklerde o kadar da kotu degil.
  lordjamal2
  23.5.2015 14:03 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 5. tanım: sagopa kajmerin en büyük düşmanı.
  deepsky
  23.5.2015 14:13 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 6. belki de bir hariç ve bir dahil iki cüsseden biridir.

  (bkz: kahrolsun noktadan sonra boşluk bırakma kuralı)
  penguen
  23.5.2015 14:43 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 7. temennim yeni çalışmalarında artık sagopa kajmer ismini bırakmalı ya kendi adı olan yunus özyavuzu kullansın ya da çok daha güzel bir isim kullansın.. sagopa kajmer ismi artık öldü bence..

  edip yükseli takip ediyor demiyorum ama en azından onu keşfettiğinde gerçek dinin bu olmadığını anladığı zaman yaptığı hareketler takdire şayan..

  sakalını kesip ikindi vakti arınması, giyimi kuşamını değiştirmesi, tarzını değiştirmesi gerçekten süper ötesi oldu.. entel oldu demiyorum yanlış anlaşılmasın..

  modernize olmuş ve geleceğie ışık tutan bir sanatçı oldu kendisi.
  geçmişinden kalan bana göre tek kötü yanıysa sagopa kajmer ismi.

  o yüzden yunus özyavuz olarak tanımlasın kendini.. çünkü kendisinin artık nickname mahlasa her neyse işte ihtiyacı yok.
  burc ugur
  26.6.2016 18:58 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 8. sürmeli yunusun fanları mutsuz herşey tadsız tuzsuz asfsdtgdghdfkfdg
  ugos
  24.10.2016 13:00 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 9. Az önce 366.Gün klibini izlerken bir şey dikkatimi çekti, parmağındaki alyansı çıkarmamış klip çekilirken. normalde böyle sembolik şeylerden derin anlamlar çıkarmam fakat bu farklı. kaşından gözüne, kılından tüyüne her şeye dikkat edilen bir çekimde bile isteye yapılmış belli ki. son radyo yayının da "ben hep kafamın dikine giderim, annem, babam kim olursa olsun kendi bildiğimi yaparım" diyordu. sanırım yunus'un zaafı da esen. klip de bile alyansını çıkarmadığına göre.
  stenben
  20.9.2017 02:38 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 1 
 10. nöbetteyken de dinamiti ateşler.
  solmaz zannettigin yesil
  19.10.2020 10:28 ~
  heart_plus : 3 stat_minus_2 : 0 


 11. açtırdın ya kutunu söylettin şu yunusu.
  2giie
  19.10.2020 12:47 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 12. (bkz: #113832) 366. Gün klibi çekildiğinde adam evliydi, neden yüzüğünü çıkarsın? Hatta klip çekimleri için gittikleri Almanya'da kolera ile ele ele tutuştuğu romantik anları yayınlamıştı.
  bilirkisi
  19.10.2020 15:04 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 13. (bkz: lullaby fly)
  (bkz: dj rawkid)
  (bkz: silahsız kuvvet)
  (bkz: dj mic check)
  (bkz: sagopa kajmer)
  bilirkisi
  6.2.2021 00:18 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 14. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: