yer altı - bol sözlük

yer altıbaşlık no:27723 okunma:1558 1. Massaka feat. Diablo63 şarkısı.
  old school pesimist beat sever
  8.7.2019 14:36
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 2. diablo'nun sesi her zamankinden daha ince ve daha mekanik olmuş gibi.
  yorumlayan adam
  8.7.2019 18:08
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 3. ilk kez solo bi massaka parçasını da sevmiş oldum. ölsem de gam yemem.
  26
  8.7.2019 18:26
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 4. tanım: musakka ve diablo s.b.y.'nin şarkısı.

  yorumlayan adam detaylı inceleme yapmadığı için yorumlayanadam63 maskemi takıp yorumlama yapacağım.

  *****************

  selamlar herkese :-) massaka ve diablo63'ün yeni şarkısını incelemek istiyorum :-) öncelikle "yer altı" ne demek buna bakalım. yer altı sözlüğe göre; toprağın, yüzeyi altında kalan bölümü demek. ama genel kullanıma baktığımızda bu kelime mafyalar,kirli işler ve rapçilerin oldukları yer anlamına geliyor. massaka hem mafya hem rapçi olduğu için oldukça isabetli bir isim seçimi yapmış bu şarkı için :-) sözleri ise oldukça derin anlamlar içeriyor. massaka ve id'si diablo63 yine döktürmüş.şarkı sözlerini inceleyelim şimdi de :-)

  "diablo blood sok kafana"; açılışı diablo63 yapıyor. "benim adım diablo blood bunu öğren" demek istemiş burada.

  "götün yiyorsa çök parama"; eğer cesaretin varsa parama dokun, dokunda ne oluyor gör diyerek düşmanlarına sert bir gönderme de bulunuyor.

  "sen ağzına bal ben tuz yarama"; sen rahat rahat yaşıyorken bizim başımız hep belada diyerek çok rahat bir yaşamı olmadığının mesajını veriyor.

  "harbi gangsta kim sor babana"; diablo63'ü merak edenlere bir mesaj yollamış. babalarınıza "harbi gangsta kim" diye sorarsanız öğrenirsiniz diyor.

  "tartıda kilomun miktarı tam"; burada massaka mikrofonu alıyor. tartıda kilosuna baktığında kilosunun ideal durumda olduğunu görüyor. atletik olduğunun mesajını vermiş.

  "sektöre zam"; burada habire gelen zamlara sitem etmiş massaka. biz de sitem ediyoruz :-)

  "savaşı kim istiyor lan?"; burada massaka savaş karşıtı olduğunu aynı zamanda hiç kimsenin savaş istemediğinin mesajını vermiş.

  "kılıbık dostunun her yeri kan"; burada ise sanırsam "bana arkamdan laf atan bebeleri bulup döverim" demek istemiş.

  "demedim mi lan? he? demedim mi lan?"; diablo mikrofonu yeniden alıyor. burada demediğinin mesajını vermiş.

  "elimde kırıldı cam, karakterimin bu bölümü dram"; elinde cam kırıldığının mesajını vermiş. sonraki cümlede massaka'nın yarattığı diablo63 karakterinin aslında oldukça acı çeken bir kişilik olduğunu anlıyoruz.

  " paranın hepsini ver, eksikti sıcacık el"; massaka biz haraç kesiyoruz demek istemiş. sonraki bölümde ise massaka hiç tutacağı bir el bulamamış karanlık hayatı yüzünden.

  "pislikti bastığım yer"; massaka pis bir yere bastığının altını çizmiş.

  "bölündü hayır ve şer"; iyilik ve kötülüğün bölündüğünü, hayatında gri bir alan kalmadığını,siyah ve beyazın hakim olduğunun mesajını vermiş.

  "elimde keleş, sen kafana takma,kurşunlar beleş, cinayet yatta"; burada massaka işlediği bir cinayeti anlatarak rakiplerine akıllı olun mesajı veriyor. "keleşimi aldım, kurşun bulmak zor değil zaten, adamın birini yatındayken öldürdüm" diyerek detaylandırmış.

  "numaranı aldım angela'dan"; diablo63 burada elinin kolunun ne kadar uzun olduğunu bu ufak cümle ile anlatıyor. "angela merkel benim kankam birinin numarasını istedim hemen verdi" diyor kısaca. almanya başkanı'nı bile tanıyoruz adam olun diyor.

  "Piyasa benim için antrenman,Hazırda bekleyen on eleman"; sanırsam rakiplerini 10 elemanıyla yakalayıp onlara işkence yaptığının mesajını veriyor. anlayamadım :-)

  "İşim temiz değil kan ve revan"; diablo63 kanın bile olduğu işler yaptığını belirtmiş.

  "zirveye çıkmak kolay, bir de asfaltlara dey, burası yer altı"; massaka zirvenin ulaşılabilir olduğunu ama yer altına gelmenin çok zor olduğundan bahsetmiş.

  "yerimiz 5 yıldızlı otellerde değil"; biz 5 yıldızlı otellerde değil, sokaklarda takılırız diyor.

  "Abi mabi yok bitti o günler,Destek bitti o günler,Respect bitti o günler"; içinde bulunduğu ortama sitem etmiş. abi çekenler, destek isteyenler, saygı isteyenler yol alsın diyor kısaca.

  "Ateşi boğdum ve döküldü küller"; bir metafor. açıkçası ben de anlamadım :-)

  kısaca benim yorumum bu kadar :-) yer altı şarkısının mesajlarla dolu bir şarkı olduğunu umarım gösterebilmişimdir :-) massaka ve id'si diablo63 çok iyi iş çıkarmış :-)

  ******************

  mertd a.k.a autotune sevmeyen rap dinazoru'nun yorumu ise:

  hani yeni kayıt almaya başlayan, yeni yeni yazmaya başlayan mcler olur. ilk kayıtlarını alırlar. bu ilk kayıtlar genelde boktan ve özensiz işler olur. üstünden seneler geçip dinlendiğinde "hay amına koyayım ne kadar salak adammışım kaldırıyım bunu" denilen şarkılardır o ilk kayıtlar.

  işte yer altı şarkısı da boktan ve özensiz bir ilk kayıt şarkısı gibi.
  boş iş. beğenmedim.
  mertd
  8.7.2019 19:06 ~
  heart_plus : 7 stat_minus_2 : 0 
 5. @4 İroni yaptın, he? Senin ironin ne yazar len? Ne yazar senin ironin? :-) (Şaka yapıyorum, gayet güzel bi' fikir. :-) )


  Analizi mertd yapmış; ben de bir nazire yazayım dedim. (Tam örtüşmüyor ama idare edin işte. Hatta bu tarz nazireler için ayrı başlık da açılabilir. Canı sıkılan istediği şarkıları sözlük terimleriyle yeniden yazar. Tabii rapçi olanlar daha iyi kıvırabilir; ben elimden geldiği kadar yazdım :-) )

  Yorumlayan Adam, yaz kenara
  Okumasan bile bas artıya
  Silin şu gereksiz entry'leri
  Artsın sözlüğün kalitesi

  Sözlükte entry'min içeriği tam.
  Admine selam.
  Kim bu Anonim lan?
  Fanboyların hepsine ban!

  Yazmadım mı lan? He?
  Yazmadım mı lan?
  Çok var karşılıkları karıştıran
  ama dedim: “Kadın değil bayan”

  Okuyup geçme, artını ver
  Eksim senin eksini yer
  Edilmesin şu küfürler
  Hepimizin yüzü güler

  Elimde klavye
  Sen kafana takma
  Yazdığım analizle
  bur'dan yol olur Ankara'ya

  Nickini yaz, belirle şifre
  Bi' süre çaylaksın, acele etme
  Bir ara moderatör onaylar
  Olursun sen de yeni yazar

  Yerimiz saçma sapan bi' rap sayfası değil
  Burası Bol Sözlük, Bol Sözlük
  Bur'da yazar olmak kolay; bi' on entry gir
  Burası Bol Sözlük, Bol Sözlük (x2)

  Trap, mirep; bitsin bu işler
  Mumble, bitsin bu işler
  Wack'lik, bitsin bu işler
  Baydı bu auto-tune, artık yeter

  Dipnot: "Kadın değil bayan" meselesi nedir niye merak ederseniz şu entry'ye ve onun yönlendirdiği entry'ye bakabilirsiniz: #176644 (Çok önemli bir mesele değil; nazire gereği orada bir tür çıkış yapmam gerekiyordu, kafiye de öyle yönlendirdi :-) )
  yorumlayan adam
  8.7.2019 23:00 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 6. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: