yazmak lazım - bol sözlük

yazmak lazımbaşlık no:8966 okunma:8342Sayfalar:  << >> >|

 1. Önümüzdeki ay çıkacak olan sansar parçası sağlam bi ekiple oyunun anlamından beri çalışıyolarmış merakla bekliyorum.
  jays
  7.8.2015 20:35
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 2. Yeni single / klip "Yazmak Lazım" 18 Eylül'de iTunes'ta siparişe sunuluyor. 25 Eylül'de tüm dijital platformlarda ve bit.ly youtube kanalında yayında olacak. Takipte kalın!
  anonim
  4.9.2015 00:28
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 3. an itibari ile yayında.
  deepsky
  25.9.2015 02:19
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 4. sen yazma amk, çöp.
  yeni yazar
  25.9.2015 13:12
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 5. Beat olmuş.
  stress
  26.9.2015 02:49
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 6. çokta kötü değil aslında.önceki şarkılarla kıyaslayınca :/ ve psikopat yazarın geri gelceğini söylemiş.bekliyoruz
  karacalinin mavi kot ceketi
  27.9.2015 11:38
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 7. benim de bir şeyler yazmam lazım.
  adam yazıyor istediği gibi.
  ben seviyorum bu triplerini. güzel şarkılar çıkıyor.
  devam sansss
  kobaysos
  27.9.2015 12:14
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 8. Ak, Alnım ak, değil,bak yere yat , bak,
  Bak, alnım ak, derim , kalk , koşarak, kaç.

  İblisin kamili kamil kendinin haini.
  E şimdi kim dinliycek beni?
  Şimdi TVdeyim haydi dans edicen Rapi

  Abi bu lirikler ne? sen piyasaya yeni çıkmış biri değilsin ki nasıl yazdın bunları :(
  blow up
  28.9.2015 09:11
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 9. playlistine koy, diğerleri çalarken arada o da çalsın geçsin tadında bi track. yine de ben beğendim, temiz iş. xir'e de tebrik
  anonim
  28.9.2015 09:50
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 10. (youtube: www.youtube.com ) abi şarkı çöp zaten de klip de bok olmuş..Sansi nereye gdiiyorsun hacım sen
  lordjamal2
  7.10.2015 18:09
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 11. Muhteşem şarkıyı muhteşem bi de klip süslemiş. Klibi çok beğendim. Daha sonra detaylı bi edit çekeceğim
  deepsky
  7.10.2015 18:21
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 12. Klipteki piercingli herifi görünce korkan bir tek ben değilimdir umarım. Şarkı orta şekerli, klip vasat. Bence.
  iykundrgrnd
  7.10.2015 19:06
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 13. (bkz: sansar bitmiş)
  anonim
  26.10.2015 10:41
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 14. türkçe rap'in en iyi klibi... kesinlikle detaylı irdelenmeli. bildiklerimi ve tahminlerimi sizlere aktarmak istiyorum. isterseniz muhabbete başlamadan evvel son bir kez izleyin:


  --spoiler--

  1) klipteki bol piercing'li eleman muhtemelen iblis'i temsil ediyor... insanlara işkence edilirken orada, sokakta var, barda var... neredeyse görülebilir her sahnede o eleman orada. bir ihtimal nefsi de temsil ediyor olabilir (neden bu ikinci ihtimali düşündüğümü birazdan açıklayacağım.)

  2) insanlar klibin başında televizyon izlerken, barda içki ve uyuşturucu alırken gözlüklerinde evreni görüyoruz. yani onlara gösterilen, onların ütopyası ve en çok istedikleri buymuş gibiymiş dayatılan bir başka evreni... bunu medya yoluyla yaparlar (televizyon emsal) zevk alma kıstası ile yaparlar (içki, kadınlar ve uyuşturucu klipteki emsaller)

  gözlükler dünyayı normalize etmek için vardır, buradaki gönderme çok güzel; artık hem erişebileceğin en "güzel" dünyada, hem de hiç erişemeyeceğin mükemmel bir dünyadan uzaktasın.

  şurası da mühim; kapşonlu adamların suratları bil-fiil gözlüklerdeki bu evrenden oluşuyor.

  bu iki şeye işaret ediyor:

  a) bilgelik... senin sahtesini yaşadığın o evren onların avuçlarında, benliklerinin içindedir.

  b) onların düşünme gibi bir yetisi yoktur. onlar sadece kandırmak, yola getirmek için yaşarlar. görevleri budur ve buna itaatsizlik edemezler.

  3) parçada ilk dinleyişte anlamsız gibi görünen şu dörtlüğe tekrar bakalım:

  "Ak Alnım ak değil
  bak yere yat bak bak
  alnım ak derim kalk
  koşarak kaç"

  bu dörtlüğün geçtiği sahneye dikkat... bu sahnenin hemen evvelinde sansar klipte ilk kez görünüyor. topluluğa şöyle bir bakıyor; yalnız mühim detay şu: gözlerinin hemen üstünde gözlük var ve gözlüklerin neyi temsil edip klip için ne kadar önemli olduğunu biraz önce ifade etmiştim.

  buna göre iki ihtimal var:

  a) sansar gözlüklerini taktı

  bu gerçek olsa sansar'ın kaybedişini sembolize ediyor olurdu. bu ihtimali düşündüren bara geliş ve gidişinin, gözlüğü gözüne indiriş ve çıkarışı gibi önce ileri sonra geri gösterilmesi... yine de lirikler ve klibin finali (eğer zaman işleyişi farklı değilse) bu ihtimali bana pek olası göstermiyor.

  b) sansar gözlüklerini çıkardı

  bu ihtimal daha yatkın nitekim ilk ihtimal geçerli olsa sansar salvo haricinde bu klipte sadece kurbanlar olacaktır. bu tiyatral, sanatsal neredeyse her eserin ruhuna aykırı olmakla birlikte, şu sahne ile de ters düşüyor:

  sansar'ın "alnım ak derim kalk koşarak kaç" dizelerini bitirmesi ile piercing'li elemanın (iblis / nefs) bir duvara nefes nefese sığındığını görüyoruz. yani mücadelenin kazananı şimdilik sansar oluyor. burada duvardaki gözün direk olarak elemana dönmesi zaten belirli bir mesajı taşıyor ama benim aldığım izlenim şu:

  her şeyi izleyen göz peşi sıra izlediği şeyi bile izler!

  4) 1.31'den 1.36'ya kadar olan sekans biraz evvel kurduğumuz bi takım teorileri doğruluyor. bunlara geçmeden önce dikkatinizi çekmek istediğim bir şey var: piercing'li eleman sansar'a ne kadar da benziyor değil mi? başlı başına bir başka unsur klibe dair... ayrıca ilk maddede nefsi olma ihtimalini dayandırdığım gerekçelerden biri bu...

  1.31'den itibaren sansar, "gariptir hainim tabibtir daimi!" diyor... burada süt banyosu yapan bir kadını görüyoruz. "gariptir hainim" derken bacak arası seksi bir biçimde, "tabibtir daimi!" derken saçlarını savururken görünüyor. kadının şehvetinin kandırıcılığı, edasının iyileştiriciliği... ikisinin de aslında insanın içiyle ilgili olması durumu...

  gel gelelim bana göre klibin en kritik sahnesi şu:

  1.32'de "bu salvo iblis'in kamili kamil kendinin haini!" sözleri geçiyor... geçtiği yerler bire bir işaret ediyor klipteki imgelere. "salvo" derken gözlerine ellerini götürürken sansar görünüyor, "iblis" geçerken, piercing'li eleman (buraya çok dikkat) elinde çakmakla oynarken görünüyor. "kamil kendinin haini" sözleri geçerken de mumun etrafında dönen bir parmak var...

  5) biraz önceden klibin sonuna dek olan bitenden hani 'vay şunu fark ettim şimdi! diyebileceğim bir şey yoktu. lakin sonunda piercing'li elemanın şehri tamamı ile görebilecek bir yere çıkması enfes bir detay... çünkü... "eye always see you!"

  6) çakmak ve mum sahnesini hatırlayın... çakmakla oynayan iblis ve bir sonraki sahnede mum'un etrafında dolaşan bir parmak vardı. sansar salvo son cevabını -şimdilik- elleriyle mumu söndürerek, şeytana rest çekerek veriyor.

  --spoiler--

  uçuk tespitlerim de olabilir ama çoğunlukla doğru olduğunu düşünüyorum. varsa eklemek istediğiniz, muhabbetle bekliyorum.
  anonim
  3.11.2015 21:18 ~
  heart_plus : 5 stat_minus_2 : 0 


 15. vay amınakoyim, sansar okusa şu yazdıklarını, ben ne yapmışım vay amınakoyim, derdi.
  yeni yazar
  3.11.2015 21:22 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 16. türkçe rapin en iyi klibi dediğimiz zaman 2-3 sözün klipte doğru anlatılmasına mı bakıyoruz ? parça kötü bir parça bence en iyi olmakla alakası bile yok.
  uslanmaz cocuk bloody
  3.11.2015 21:32 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 17. ben niye iyi olduğunu oturup satırlarca anlattım, "kötü" bir eleştiri değildir ki... hatta bir şey değildir.
  anonim
  3.11.2015 21:42 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 18. Kardeşim şimdi tamam güzel açıklamışsın tebrik ederim iyi görmüşsün de yani bence bu detayları farkettiğin için çok büyüttün klibi.

  Şarkıda çok sayıda boş söz var ve her zamanki Sansar gibi ben de kafiyenin gelmez ardı arkası mantıgıyla yazılmış saçma kafiyeler var ve sanki çıkarttıgı son 4-5 parça birbirinin aynısı gibi.

  En iyi klip dediğimiz zaman şarkının da çok sağlam olması lazım.Ben ilk kez falan rap dinlesem en iyi türkçe rap klibi bu deseler senin anlattığın şeyleri de anlatsalar bu mu yani der geçerim bir daha da dinlemem
  uslanmaz cocuk bloody
  3.11.2015 22:04 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 19. abi birincisi türkçe rap'i gözünde büyütmemeni rica ederim. son 5 senedir neredeyse hiçbir bok üretemeyen bir piyasadan söz ediyoruz. son 5 senede "klasik" diyebileceğimiz bir şarkı bile çıkmıyor farkındaysan.

  bunun dışında klip mevhumu türkçe rap'in en büyük kepazeliği... bizim için kamera karşısına geçip el kol yapmaktan ayrılan zaten toplasan 20 klip vardır ya yoktur. yani.. bir aç sadistik'in kliplerine bak, bir türkçe rap kliplerine... ayrıca, sansar'ın son 4-5 parçası veya son 45-50 parçası bu parçasını nasıl değerlendireceğimizi hiç etkilememeli.

  tabi tüm bunların dışında ben karun değilim yani; türkçe rap'in en iyi klibi dememin bir kaç sebebi var. en önemlisi de benim birincil olarak daha büyük olayların peşinde koşan, daha büyük amaçlar uğruna savaşan parçalar ve klipler görmek istemem...
  anonim
  3.11.2015 22:15 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 20. son 5 senede klasik çıkmıyor lafın çok yanlış bana göre.Daha az çıkıyor o kadar.Ve ben türkçe rapi falan büyütmüyorum sen bu klibi büyütüyorsun.

  senin de dediğin gibi el kol yapmak dışında klip çeken çok az rapçimiz var ama yazmak lazım dediğimiz parça cidden kötü.kötüyü açıkla diyorsun da iyi açıklanır bişeydir bu kötü işte.sözler bomboş.daha büyük amaçlar isteyip bu liriklerden tatmin oluyosan sorun yok bence kardeşim.

  parçanın kendisi iyi olacak sonra klip iyi kurgulanacak türkçe rap tamam abartılmamalı da bu kadar da basit değil.suspus,yerli plaka,vasiyet,neyim varki,düşersem yanarım,mertel kasetçilik,düzmece bir çırpıda aklıma gelenler bunların hepsi çok daha iyiler bence.
  uslanmaz cocuk bloody
  3.11.2015 22:41 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 21. Sayfalar:  << >> >|

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: