uyan - bol sözlük

uyanbaşlık no:5034 okunma:5144Sayfalar: |<  <<

 1. albümün en özel parçalarından biri, belki de ta kendisi.

  uyan'ın ilk halini dinleyeli 7-8 yıl oldu. tek verse okunmuş bir demoydu. o dönem ruh halini, halimizi bir yerlerden yakalayıp bırakmayan, daha yırtıcı bir vokali vardı uyan'ın o halinin. lirikler etkiliyordu dinlediğimizde, yabancı bir şehirde bilindik bir yüz çabasındaydık mütemadiyen. if bu parçayı hep tamamlamak istiyordu, daha iyi bir kayıt ortamında, kendi yapacağı solo albüme girecekti uyan, patlayıp gidecekti belki de. nakaratını ve ikinci verse'ünü biraz mırıldanmıştı, "işte bu" demiştim. ama hiçbir zaman parçanın tamamını dinleme fırsatım olmamıştı o günden bugüne.

  bugün dinlediğimiz uyan'ın vokali ilk versiyonundaki kadar sert değil, bugün dinlediğimiz uyan, belki de albümdeki bir çok parçanın altında bir mix ve vokale sahip, ama yeri bambaşka. if "uyan'ı albüme vermek istiyorum" dediğinde tanıdığım insanlara ulaşıp bu parçaya kayıt imkanı bulmak için çabaladım. benim de bir sikik mikrofonumdan başka kayıt imkanım yoktu ama, if'in şu an elinde o da yoktu. sözlükten birkaç kişiye mesaj attım, hepsi de kendince haklı gerekçelerle olumsuz döndü. uygun vakitleri yoktu. en kötü ihtimalle if'le bir şekilde paslaşıp parçayı birlikte kaydederiz diye düşünmüştüm.

  albüme ben de 14 yıldır her ortamda kullanmaktan, yanımda taşımaktan ömrünü tükettiğim sikik bir dinamik mikrofonla kayıt almaya çalışıp pek de becerememiştim ama if bunu becerdi. bir gün "uyan'ı kaydettim." diyerek albümde dinlediğiniz parçayı attı. hiçbir zaman tamamen dinleyemediğim o ikinci verse'e ölesiye dikkat kesilerek, büyük bir keyifle, saygı duruşunda dinledim parçayı.

  birçoğunuzun yaptığı yorumları gülerek okudum, çünkü if bu parçayı mix beceremediği için home stüdyosu yeterince gelişmiş olmadığı için bu şekilde ortaya koymadı. baykan barlas'ın harika altyapısının üstüne adeta şarkıyı yoktan var etti. yoktan diyorum çünkü if, uyan'ı dizüstü bilgisayarının ekranına monte, skype sohbetlerinizde bile kullanmaya tenezzül etmeyeceğiniz o mikrofona okuyarak kaydetmişti. imkansızlıktan yakınan benim gibi kifayetsizlere inat, ya da yıllarca çalışıp rızkını gömdüğü stüdyosunda bok üreten bok kafalılara nispet yaparcasına ortaya koydu bu parçayı if. binlerce liralık ses kartları ya da bir mikrofonu yoktu ama taş gibi bir parça vardı ortada.

  ama if kadar, belki de ondan daha büyük alkışı hakeden biri varsa bu işte, o da baykan barlas'tır ki, kiminizin rap bile dinlemediği yıllarda yaptığı bu beati ortaya koyduğu için. if'in demosunu dinleyip, hepimizin farkında olduğu olumsuzluklarına rağmen bu parçada kullanması ve şarkıyı paylaşması için olur veren adamdır baykan barlas, ikinize de respect. var olun.  booyaka
  13.9.2018 20:15 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 2. Beğendim güzel şarkı olmuş.
  Ciddi manada okuyuşu diğer şarkısından daha güzel olmuş if’in.
  2. İle olan şarkısında bölümünü sönük bulmuştum ama bu iyi olmuş. Emeğine sağlık dostum.
  Edit: Baykan barlas altyapıyı çok güzel yapmış çok beğendim.


  Ayrıca abluka alarm grubundan la edri’nin son çıkan mazi albümünden bir şarkı aynı zamanda.
  apostrophe
  24.9.2018 12:05 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 3. Bir yanda piyasada iyi isler kovalayan baykan barlasi, diger yanda Toplama albüm serisinin fikir babası ve iyi bir lirisist olan if'i görünce ister istemez yüksek bir beklentiyle dinliyor insan.

  Beklentinin yüksek tutulduğu işler genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor aslında. Ama bu herşeyiyle bir başyapıt ve bu birliktelikten gelebilecek en iyi iş ile karşılaştığımi rahatlıkla söyleyebilirim. Tamamen benim ayarimda bir iş oldu bu. If'in hararetli vokali parçalarına kesinlikle artı sağlıyor.

  Organizasyonunu yaptığı ilk iki albümde if ile beraber şarkıları (beni vur, pişman degilim) da adeta albümdeki diger sarkilara liderlik yapiyordu onu farketmisken yazayım dedim. Tebrikler ve bu albüm serisinin oluşmasına vesile olduğu için ayrıca teşekkürler.
  anonim
  1.10.2018 12:00 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 4. youtu.be


  Velet Canbay Wolker _Uyan trap remix yaptım desteklerseniz sevinirim nasıl olmuş?
  nko
  27.12.2018 22:38 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 5. Bütün uyan'ları dinleyesim var
  Mt'nin beati beni benden alıyor şöyle iyi bir muameleden geçirip patlamış su balonu gibi köşeye atıyor
  fikirsiz
  5.1.2019 13:10 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 

 6. cornflakes
  18.4.2019 23:36 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 

 7. mob ekibinden btc grubunun yepisyeni parçası. altyapısı output nr.1'dan tüyen brok beatze ait. :)
  fikirsiz
  13.9.2019 14:49 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 8. beati güzel olmuş valla, mob daha doğrusu tep brokbeatz ile sorun yaşamış olabilir fakat beatin hakkını yiyemem :D
  iykundrgrnd
  13.9.2019 14:59 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 9. btcninki ne kadar güzelmiş yav ilk kez dinledim. adamların vokalleri de gayet temiz. brok beatz'i hiç sevmem ama yiğidi öldür hakkını yeme, altyapıda güzel iş çıkarmış.
  anonim
  29.9.2019 00:22 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 10. bu da crak'den, yetkili albümünün giriş parçası.  feci
  4.5.2020 12:50 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 11. if'e ait olan dinlediğim en iyi kötü kayıt olabilir. aslında bunun güzel kayıt olan bir versiyonu da gelebilir tam bu vakitler. ama toplam sonuç bu kadar güzel olur mu orası şüpheli tabi.
  fikirsiz
  27.5.2020 22:09 ~
  heart_plus : 3 stat_minus_2 : 0 


 12. türkçe rap'in en yaygın parça isimlerinden biri.
  booyaka
  15.4.2022 23:30 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 13. kezzo'nun yeni albümü. tamamen trap beatler üzerine kurulu arabesk soslu nakaratlar ve sıkı lirikler barındıran bir albüm olmuş. sağlam eleştiriler var, hakkını vermiş bence. birkaç tur daha dinleyip favorilerimi yazacağım


  no one
  7.6.2024 02:13 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 14. inci sözlüğün efsane memelerinden wake up mamoş akla getiren söz öbeği.

  bu yaygın isme sahip en iyi parça da beat farkıyla btc-uyan'dır
  gardiyan
  7.6.2024 20:27 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 15. sana getirdim lüzumsuz güruhtan uyaklar
  merdivende gordugun kopek
  8.6.2024 01:43 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 16. Sayfalar: |<  <<

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: