son zamanlarda çıkan her şarkının çalıntı çıkması - bol sözlük

son zamanlarda çıkan her şarkının çalıntı çıkmasıbaşlık no:50238 okunma:389 1. 2024'de gerçekleşen olay.
  hadi ya
  7.7.2024 19:01
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 2. aslında eskiden de çok çalıntı vardı, erkin koraylar, barış mançolar arap radyolarından az şarkı araklamadı. he o zamanlar telif nedir, çalmak nedir çok da bilinmediği ve umursanmadığı için yapıp geçtiler. bu rapçi veletler hepsini biliyor ama hiçbirinde gerçek sanatçı kaygısı olmadığı için büyük arsızlıkla hırsız oluşlarını övüyorlar.
  crowley
  9.7.2024 13:47 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 3. @2 hocam konu ilgimi çekti, cem karaca barış mançonun dız şarkılarını örnek verebilir misin?
  merdivende gordugun kopek
  9.7.2024 14:03 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 4. @3 eskiden bununla ilgili çok uzun ve detaylı blog yazıları vardı özellikle barış manço hakkında. ama bulamadım onları. şu yazıyı bulabildim erkin koray yerine de cem karaca yazmışım cem karaca'nın böyle bir olayına denk gelmedim açıkçası. erkin koray arap müziğinden çok etkileniyor. ha bunlar hukuki anlamda çalıntı ya da intihal midir bilmiyorum ama bariz bir esinlenme var
  www.gazeteduvar.com.tr
  crowley
  9.7.2024 16:03 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 5. 2024'te değil 2020'den itibaren gerçekleşmeyen başlayan ve devam eden olaydır.

  Drill tayfa çıktığından beri sürekli şarkılar dızlanır.
  alche
  9.7.2024 17:26 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 6. şimdi adını unuttuğum ama bunla ilgili bir kavram var: herhangi bir düşünceyi, nesneyi, tarzı veya "şeyi" (evet varlık anlamında herhangi bir şey) başka bir yerde duyup, sonra başka yerde duyduğunu unutarak kendi ürettiğini sanma.

  mesela işe giderken bir ev görürsünüz. "vay amkü eve bak" dersiniz. birkaç gün, hafta ya da yıl geçer. resim çizmek istersiniz. "ev çizeyim ya" dersiniz, orijinal bir ev düşünmeye başlarsınız ve çizersiniz. farketmeden o daha önce gördüğünüz evin tıpatıp aynısını çizersiniz ve bunu hatırlamazsınız bile, "uf ne tasarımcı çıktı benden" diye ortalıkta göğsünüz kabarık gezersiniz.

  aynısı müzikte de var. istersen hayatında tek sefer, istersen yıllarca dinlediğin bağımlısı olduğun bir şarkı olsun. müzik yaparken bu şarkının varlığını unutuyorsun ve farketmeden orijinal bir iş yaptığını sanarak bu şarkının aynısını yapıyorsun. götümden de sallamıyorum, beat yaparken çok sık oluyor bana bu.

  tabii ki drillci tayfa bu çalma olayını bilerek yapıyor, adamlar gizlemiyor bile hatta övünüyor. ama ne bileyim, mesela motive'nin 10mg şarkısı var, jid'nin 151 rum şarkısına aşırı benziyor nakaratı. ben de ilk defa çalıntı diye düşünmüştüm ama tekrar gözden geçirince, galiba bu olayın aynısı motive'nin de başına gelmiş. bu barış manço ve cem karaca örnekleri de böyle olabilir.

  edit: bahsettiğim kavram (bkz: kriptomnezi)
  thragg
  9.7.2024 17:41 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 7. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: