insanat bahçesi - bol sözlük

insanat bahçesibaşlık no:21669 okunma:1628 1. no1'in siyah bayrak albümünden güzel bir icra.

  produksiyon kimin bilen varsa paslasın . Her kimse onu çok seviyorum dudağına yapışam da benimle evlen o kişi. Dota 2 referanslı ses kullanmak nedir reyiz icefrog ol bacağını öpem reyiz.

  Patience from zhou ! NAAAĞ VİİİİİĞ

  Vessellam güzel parça. Dinleyelim , dinletelim.
  kamcatkali
  11.12.2017 17:02
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 2. "Eski No.1" nidalarına ağır çıkıştığını düşündüğüm No.1 parçası. Bu kanıya varma sebeplerim:
  "Gelecek Geçmiş Rafta
  Şimdiyi Yaşıyoruz Aptal"

  "Geleceğe Geçişimi İzle S(ansür)* Geçmişi"
  *:değişmiş hali sansür tabi
  hepsi nick fakirligi
  19.12.2017 14:54 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 3. hepsini iötim ama hiçbiri geçmedii
  hint
  28.4.2018 05:51 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 4. İzmir Sasalı'da bulunan envai çeşit türü görebileceğiniz ayrıca icinde bir de amazon biyotopu oluşturuluşmuş mükemmel alan. Çok büyük bir alana kurulmuş ve gezmesi yaklaşık 2 saat sürmektedir. Yılanlar görülmeye değer
  mcl
  29.4.2018 11:55 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 5. hiphoplife'ın no.1 ile yaptığı röportajdan bu şarkıyla ilgili bir kesit aşağıda. her ne kadar başındaki isimlere laf edilse de röportajları ilk gün de okurken bilgi ve keyif veriyordu hala veriyor.

  - insanların sirkler, akvaryumlar, hayvanat bahçeleri gibi yerlerde diğer canlılar üzerinde kurduğu hegemonik sömürü aslında kendi türü üzerinde de hala devam ediyor. Sen belki metafor olarak yazdın bu şarkıyı lakin 1800’lerin sonunda Avrupa’da gerçekten İnsanat Bahçeleri vardı. Afrikalılar, Kızılderililer, Aborjinler gibi topluluklar burada Avrupalılara hayvan gibi sergileniyor ve üzerlerinden para kazanılıyordu. Sadece Paris’teki İnsanat Bahçesi’ni 6 ayda 34 milyon insan ziyaret etmişti. Senin İnsanat Bahçesi’ni yazarken esinlendiğin nokta neresi oldu, bu gerçeklerin ışığında mı kaleme aldın yoksa sadece metafor olarak mı kullandın?

  Tam hatırlamıyorum ama bir yerde bir yazı okuyunca not almıştım, dediğin gibi insanların gerçekten hapsedildiği bir makale okuyup oradan yola çıkmış olabilirim bu şarkının oluşum sürecinde. Ama şarkıyı yaparken boğma rakı içip auto tune kullanmayı deniyordum ve şarkı bu şekilde doğdu. Aslında denemeydi yani. Hatta 3 part bir şarkıydı, o da yetişmedi.

  - Okudun mu bilmiyorum ama Desmond Morris, İnsanat Bahçesi (The Human Zoo) adlı kitabında kentlerde yaşayan insanları tutsak hayvanlara benzetir. Hayvanların doğal ortamlarında agresifleşmediğini, kendi türündekileri öldürmediğini ancak bu davranışları doğa dışında tutsak kaldıklarında yaptıklarını söyler. Oysa bu anormalliklerin hepsi insanlarda mevcut, “Demek ki kentler insanların tutsak edildiği İnsanat Bahçeleri gibidir” der ve daha pek çok örnekle birlikte kentli ile vahşi hayvanı değil kentli ile tutsak hayvanı karşılaştırmak gerektiğini savunur. Bu düşünce insanlığın dibe vurması adına biraz senin yazdıklarınla da örtüşüyor sanki.

  Aynen öyle. Özellikle yaşadığımız topraklarda parayla sağlanabilecek özgürlükler var. Her şeye rağmen buna da uyum sağlamışız. Sonuçta karamsar olmamak için ölüm diye bir sebep var, yoksa kendini öldür gitsin.

  - 1958 NASA’nın kurulduğu, mikroçiplerin icat edildiği, Marilyn Monroe’nun dünyanın göz bebeği olduğu, James Brown’un aktif müzik yaptığı bir yıl ve son İnsanat Bahçesi 1958 yılında Belçika’da kapatıldı. Bu kadar yakın bir geçmişte insanlar hala bu zihniyeti yaşatıyordu. Müziğindeki anarşist duruşunla, insanları uyandırma çabanla seni de aslında bu kültürde kafeslerden kaçmaya çalışan bir canlı gibi görüyorum. Sen kendini bu İnsanat Bahçesi’nin neresinde görüyorsun?

  Hayvanların kapatılmasını yanlış buluyorum da bazı insanlar kapatılsa çok da fena olmaz. Müzik güzel bir iletişim yolu ama elimizden çok da bir şey gelmiyor. Uyandırma çabam küçük detaylar sadece. Keşke başarabilsek ama insanlar Recep İvedik filan izliyor. Youtuberlar’ın filmleriyle Cem Yılmaz’ı kıyaslıyor. “Korktun mu?” diyen kız var mesela. Bu tarz insanları TV’de programlara, kalabalık partilere çıkartıyorlar. Bir tane aptal viral dans videosu çıkıyor, yeni akım budur diye paylaşılıyor ve herkes onu taklit ediyor, videolar çekiliyor. Bunun kime ne yararı var bilmiyorum. Dizilerde sadece zengin ve fakir işleniyor. Başrol karakter her zaman zengin olmak, güç sahibi olmak için cinayet, yolsuzluk vs. her şeyi yapabiliyor ya da ahlak dışı ilişkileri çok normalmiş gibi en popüler dizilerde işliyorlar. Hangi kanalı açsan bunlar var. Bütün bunlar ve daha sayamadığımız kadar başka olaylar. O kapatılan hapishaneler yerine insanların beynini kullanmayı yavaş yavaş azaltması için güncel bir strateji zaten.

  Her neyse, demek istediğim bu beyinlere ne söylesen, ne anlar bilmiyorum. Kendimde o gücü de görmüyorum. Böyle şeyler için yeterli olduğumu da düşünmüyorum.
  pure
  30.4.2018 12:58 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 
 6. geç fark ettiğim bir şarkı oldu ama atmosferi gerçekten çok güzel.

  bodobora
  25.3.2021 21:24 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 7. Galiba no.1 diyor "zoo" deyişi çok güzel
  bagcilar samani
  17.5.2021 23:24 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 8. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: