inflowencer - bol sözlük

inflowencerbaşlık no:48767 okunma:6770Sayfalar: |<  <<

 1. Albümün çıkışından bir gün önce joker için şunları demiştim zaten, albüm de buna paralel seyretmiş: #425812

  burada yazılanlardan ve sosyal medyadan okuduğum kadarıyla joker bu sefer kendi çevresindeki genç beatmaker'larla çalışmış. yalnız, epeydir bahsetmek istediğim şu durumu ortaya çıkarmış: yeni nesil çocuklar gerek stüdyo programlarına erişimin kolaylaşması gerek bilgi bolluğunun olması sayesinde, hamurlarında biraz yetenek de varsa fişek gibi prodüksiyonlar yapabiliyorlar ki birçoğu 13-14 yaşlarında girişiyor bu işlere artık. prodüksiyonlarda falso yok ancak beat'lerin hepsi bildiğiniz falan filan type beat formatında olmuş. bu durum genç rapçilerde çok sırıtmayacak olmasına karşın, joker gibi bir adamda sırıtmış. zamanın hızlı tüketimlik prodüksiyonları albüme sıkıcılık katmış. allame'den mix & mastering desteğinin yanı sıra biraz prodüksiyon desteği alması yararlı olabilirmiş.

  bu vesile ile bir eleştirim splice'çı hazır loop sever yeni nesil beatmaker'lara olacak: arkadaş biraz sample kesin yahu, metro boomin dahi yeri geliyor sample'ı usta kasap gibi ince işçilikle kesiyor ve adını sayamadığım daha birçok prodüktör bunu yapabiliyor. yakın zamandan örnek verecek olursak 21 savage american dream'de sample bazlı güzel prodüksiyonları tercih ediyor. telif atıyorlar diyorlar, gidip yurtdışındaki şarkının birebir kopyala yapıştırını yaparsan tabi çökerler tepene. bir noktada beatmaker'lığın temelinde sample işlemek var yani, siz de gayet yapabilirsiniz bunu. bu bir sanat.

  not: ayrıca benim kast etmeye çalıştığım şey, şu iki entry'de önceden bahsedilmiş:

  (bkz: #384313) (bkz: #425906)
  at felsefesi
  14.1.2024 21:04 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 2. intro dahil 11 şarkıdan oluşan albüm 24 dakika sürüyor kıyaslama açısından element albümünde 12 şarkı bulunurken albüm yaklaşık 47 dakika sürüyordu. Albümde 3 dakikayı geçen parça yok, bence bu doğru bir karar olmuş zira element albümünde (1-2 şarkı hariç) 3 dakika üstünde jokere maruz kalmak beni çok bunaltmıştı.

  Diğer yazar arkadaşlar gibi ben de altyapı açısından zayıf buldum albümü, mix mastering işlemlerini allame yapmışken beatlerde de allame imzası olması güzel olurdu bence. Yine de yeni isimlerle çalışması keyif verici joker açısından.

  zeyna albümde beğendiğim tek parça oldu, joker için 2. bir müptela olacak gibi. Kendisine başarılar diliyorum.
  elmasiz elma kurdu
  31.1.2024 19:41 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 
 3. "Hiçsiniz" ve "Nonstop" parçaları bayağı sağlam olmuş olmasına da Mete Abi keşke bu kadar piyasaya göz kırpmasa, zira kendinden ödünler veriyor bunu yapmakla. Parçaların süreleri gitgide kısalıyor, sözlerdeki anlam (battle veya sertlikten ziyade sözlerde bir şey anlatma durumunu kastediyorum) fark edilir ölçüde azalıyor falan... Bir keresinde (hatta fonetikte katıldığı programdaydı galiba) direkt açıkça "tüketim çağında yaşıyoruz, insanlar kullan at parça seviyor" tarzından bu durumun gerekçesini açıklamıştı. Bakalım belki ileride bir Microphone Show veya Element (ya da bir ihtimal Rhymestein, kim bilir) minvalinde bir iş daha görürüz, yani umarım.

  edit: albüm ismine değinecektim onu unutmuşum, albümün adı nereden esti acaba
  varg vikernes
  1.2.2024 04:24 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 1 
 4. Jokerin kötü fame'i olmasaydı bu albümün bazı trackları tutabilirdi.

  Nonstop, Zeyna, iki damla albümün dinlenebilir parçalarıdır.
  siuuuu
  12.2.2024 19:32 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 5. joker albüm şarkılarını bu kadar özensiz yazmaya devam ettikçe tutması zor. zeyna hariç tekrar açılacak parça yok. ben microphone show albümünün cdsini korozyona uğratacak kadar çok dinlemişimdir. onda da böyle bir sorun vardı. elementte de var. adamın hiçbir şey anlatmadığı gibi hiçbir şey de denemediği random şarkıları oluyor. giriş gelişme sonuç olmadan, rastgele kafiyeler, arada kafiyeden taviz verip bağırma ve kötü nakarat, outro, bitiş.

  liebeistfuralleda
  13.2.2024 01:16 ~
  heart_plus : 3 stat_minus_2 : 0 


 6. çoğunluğu disko beatlere sahip şarkılar bütünü, beğenmedim. gerçi element albümü de benzer beatlere sahipti galiba, tür olarak altyapılar olarak. alizade ve sefo olmasa disslediği kimse yok, joker battle albümü dışında bir albüm yapma Allah rızası için. albümün içinden birkaç tanesini beğenmiştim (hızlan, hiçsiniz bir de az buçuk sabır) ama herhangi bir zamanda açıp kendisini dinletecek şarkı yok maalesef. üstteki entrylerin dediği gibi sözler özensiz yazılmış gibi, tarzına uymuyor yani yakışmıyor böyle şarkılar sana jok.
  old school pesimist beat sever
  28.2.2024 05:36 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 7. "tutsun diye girdiniz her şekle"

  diyip tiktok'a albüm yapmak...

  utanmıyorum yaptığından ama hiç de haz aldığımı diyemem.
  noneshalldefyme
  28.2.2024 14:34 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 8. Sayfalar: |<  <<

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: