fuat ergin - bol sözlük

fuat erginbaşlık no:66 okunma:98260Sayfalar: |<  << >> >|

 1. fuat 97 yilinda modern rap'e gecisi hizlandirdiysa ne yapalim lan kötü işte adam :D
  wiky
  4.7.2022 19:13
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 5 


 2. Cezanın da Sagopanın da eski stili çok komikti.Buna katılıyorum.
  .
  Ama bu bonobolar yerde gökte ne var lan hadi kökle diyen adamı ilah yapmayı gerektirmez.

  Ceza Fuatın önünü kesmeye calısmıs olabilir bilemem belki de iftiradır ancak birseyi kesin biliyorum bi adam surekli etrafindakilerle kavga ediyorsa az biraz da kabahat ondadır.

  Hakkını verelim ama yaptığı en onemli sey workshoplar ve henuz fame olmamisken destek verdigi gencler.Underground rapçilerin Fuatı sevmesi zaten göz önünde ve yadsınamaz bir gerçek.
  reverb8
  5.7.2022 01:48 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 3 


 3. aslında olay tamamen şöyle; fuat türkçe rap arabesk, protest ve barışçıl bir zaman sürerken farklı bir tarzla oyuna girdi. daha argo, battle. o çevrede de kendinden iyi mc yoktu, azra yer yer ritim kaçırıyordu, sırtlan yetenekli ama sesini nasıl kullanması gerektiğini henüz bilmiyordu, killa hakan fuat'a göre daha basit anlatımlara sahipti. türkiyeye gelince işler değişti, her ne kadar iyi olursa olsun orada rakipleri 'türkçesi çok da iyi olmayan' mclerdi, ki buna Allah vergisi ses tonu da eklenince sivrilmesi doğaldı. almanyada da zaten ne boe b ve killa gibi 36boys çatısı altında kendi hakkını aramış, ne ezilen insanlar için başka bir icraat yapmış bir adamdan bahsediyoruz. belli bir davası olmamış sokaklarda, son dönemki olaylarda massaka'yı savunduğumdan değil, ama almanya gibi bir yerde kendinizi geliştirememişsiniz lafına istinaden yazıyorum. orada herkes sadece kafam olsun, dil öğreneyim, hip hop kovalayayım gibisinden yaşayamamış ne yazık ki.

  Gelelim ceza ve sagopa fuat'ın önünü kapattı mevzusuna. kocaman bir hadi oradan. o sözlerle onlar kadar başarılı olamayacağı gün gibi ortadaydı. kaldı ki ceza her gittiği yere kendisini de öve öve götürdü, bu sayede medyanın fuat'tan haberi oldu. sagopa ile olan diyaloglarını bilmem ancak fuat, rap dinlemeyenler için bile hasbelkader önemli rap sanatçılarından birisi gibi gözüküyorsa ülkemizde, bu ne hassickdir serisi, ne her ayın elemanı albümleri ile olmuştur. sadece ceza faktörü ve farklı mizacı kendisini bu seviyeye taşımıştır. ancak bunları kabullenmeyen fuat daha fazlasını istediğinden, kendisine gayet saygı duymalarına rağmen hakkının sago ve ceza tarafından yendiğini düşünüyor, ki bu tamamen saçmalık.

  ayrıca şu konuya da açıklık getireceğim; fuat hangi rapçiyi piyasaya soktu ki? sansar, patron, saian, hayki, joker, allame, anıl piyancı, da poet, kezzo, aga b ve tonla düet yaptığı adamların zaten underground piyasada bir isimleri vardı. ceza fazla seçici, sagopa kendinden başkası ile ilgilenmiyorken; fuat verdiği düetler sayesinde işin underground kısmına yöneldi. zaten o isimlerin de dinlenmeleri neredeyse mainstream rapçiler kadar vardı. bu fuat'a da, düet verdiği arkadaşlara da yaradı desek yalan olmaz.

  yaptıklarını küçümsemiyorum, kesinlikle. ama asla bir kere de suçu kendinde arayan bir karakteri olduğunu düşünmüyorum. en iyi kimse kim, bunun kesin bir cevabı yoktur, olamayacaktır da. insanları kıskanmak yerine bulunduğu yere şükredip sadece kendi işlerine bakması gerekli. öbür türlü antipatiklik sınırlarını çocukça zorlamakta.
  carlsagan
  5.7.2022 19:52 ~
  heart_plus : 5 stat_minus_2 : 2 
 4. armağan çağlayan'ın programına konuk olmuş ve samimi açıklamalarda bulunmuş. hoş bir sohbet gerçekleşmiş.  650 gayme maas
  9.8.2022 23:13 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 5. 2019-2020 yıllarında konseri vardı muhasebecinin hatası yüzünden maaşım yatmamisti ben de Instagram'da hiç sohbetimiz muhabbetimiz olmamasına rağmen durumu anlatıp yakın zaman içerisinde konser vermeyi planlamıyorsa ailemden borç alıp konserine gitmek istediğimi söylemiştim

  (Borç almaktan nefret ederim o zaman 20 yaşındaydım ilk kez borç almayı düşünüyordum)


  Canım kanım olarak gördüğüm insanlar bana görüldü atarken "ulan bunlar bunlar bana gördüldü attı ustad mi cevap verecek" diye düşünürken 3-4 saat sonra "konser mekanına gelip bana yaz sorun yok" diye kendisinden EFFFSANE bir mesaj aldım.


  Ama patronum vardiyamı değiştirdi gidemedim.. tabi sonrasında bütün İstanbul konserine gidip konserde hayranlarına dağıttığı ne varsa hepsinden 1'er 2'şer tane kaptım ve doğum gününde kendisinde 1 hediye yolladım


  Seni seviyoruz üstad var ol
  madao
  11.8.2022 03:40 ~
  heart_plus : 12 stat_minus_2 : 0 


 6. Ulu Önder Fuat
  zubeyirtipli
  12.8.2022 01:31 ~
  heart_plus : 5 stat_minus_2 : 1 


 7. dahi
  nosfervtu
  12.8.2022 05:38 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 1 


 8. bu kadar kindar olup yine bu kadar iyi olan başka bir insan daha yok sanırım dünyada. bir de bazı ünlüler olur ya "lan bununla kesin çok iyi anlaşırdım" dersiniz, fuat da onlardan biri. bir de "abi o kadar üstadsa neden hiti yok" diyenler var. adamın yapmak istediği müzik hit çıkarmaya müsait değil ki. türün gerçek müdavimleri kült parçalarını bilir zaten. rap denildiği zaman "ağbi sago ve ceza varken" demekten öteye gitmeyen kitleye kendini sevdirme gibi bir kaygı gütmemiş adam.
  crowley
  13.8.2022 21:02 ~
  heart_plus : 5 stat_minus_2 : 0 


 9. üstad falan diyoruz ama, son konuk olduğu programda eşinin adı ne denilince eşinin evlenmeden önceki soyadını söyledi. bence bu söylem yakışmadı rapüstad. evinin direği olduğunu dosta düşmana belli etmeliydin. soyadına ergin demeliydin. ortada bir yanlış yok ama taraftarın üçlü çekmek için çağırdığı kaptanın düz koşu yapmaya başlaması gibi bir tat aldık yani.
  650 gayme maas
  13.8.2022 21:07 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 7 


 10. Gülşen bir türlü gülmeşen bir türlü tweetiyle yarmıştı keşke silmeseydi.
  i.hizliresim.com
  erasmus muharrem
  26.8.2022 17:53 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 11. Old School olmasına rağmen Drill beatlere okuduğu Göze Köz Dişe Şiş, Ekinoks ve Rakibin Benim 2009 dan beri en iyi işleri olabilir. O yüzden üstadım lütfen Drill beatlerle devam et.
  appledaft
  27.8.2022 11:14 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 12. BA$KA MC`EEELERIN SÖZLERINI KOPYALAMAK YASAK
  2. STIL KOPYALAMAK YASAK
  3. EN AZ 5 YILDIR RAP YAPMIYORSAN ALBÜM CIKARTMAK
  YASAK
  4. RAP TÜM KAINATI TEMSIL EDER
  5. RAP BAYRAGIN ALTINDA OLMAZ
  siki tayt
  18.9.2022 21:50 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 13. an itibarıyla ulusal tv'de (4 yıldır falan önünden geçmemiştim, bugün rastgele televizyonda gezinirken denk geldim, bi garip oldum) malul sayılmayan gazilere destek programında boy göstermekte.
  billymizi diliyor
  24.9.2022 10:23 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 14. türkiyede rapin en önemli önderi. bir ceza sagopa kadar geniş kitlelere hitap etmemiş olsa da 2. nesil türkçe rapçilerin pek çoğu, fuat'tan saygı ve sevgiyle bahseder. bu açıdan etkisi çok büyük. (bkz: favori mcsinizin favori mcsi). bana kalırsa 3 büyükler arasından türkçe rape en tutkun olanı. belki yaşayan türkçe rapi en çok seven kişidir. geçen instagramda küçük bir kız çocuğuna freestyle yaptırmasına denk geldim.rap yapmaya başlamasının üzerinden geçen 30 seneye rağmen hala büyük bir özveriyle çocuklara, gençlere rap öğretmeye çalışıyor, kendinden genç bir sürü mcye destek oluyor. eskiden de "underground"a destek olmaktan imtina etmezdi, halen de ettiğini sanmıyorum. kadıköy halk eğitim merkezinde olan dikkat is back konserinden sonra yanına gitmiştim. etrafında ufak bir çember olmuştu. etrafındakiler de benim gibi küçük çocuklardı. hepsiyle konuşmaya, ilgilenmeye gayret ediyordu.


  ben fuatın rapini dinlemeyi pek sevmem ancak şuna dikkat çekmek isterim: türkçe rapteki en özgün stile sahip rapçilerdendir kendisi. hem vokaliyle hem lirikleriyle (bundan 3-4 sene önce de kilosuyla) ağırlığını hissettiren panzer, uzay ve zamanı büker, varlığını her zaman hissettirir. eskaza uzaktan bir şarkısını duysanız "evet bu fuat" dersiniz. bu çok değerli bir şey. özellikle trap müziğin getirdiği dar alanla beraber, özgün bir stilin, flowun değerini daha iyi anlamış oldum.

  dile kolay. ilk albümü Hassickdir 27. yaşını devirirken halen daha albüm yayınlamaya devam ediyor rapüstad. işin garip kısmı stilinde değişiklikler olsa da iskeleti halen aynı. buna rağmen bir sürü oldschool mcnin aksine dinlenebilirliği çok yüksek. halen mikrofon başında tutkulu, halen mikrofon başında heyecanlı. otuz sene otuz. yuh.

  önümüzdeki günlerde 50. yaşını devirecekmiş. nice senelere abim. allah başımızdan eksik etmesin.

  --spoiler--

  abi lütfen sagoyla cezayı dissleme artık

  --spoiler--
  my mind is inclined to flow
  28.10.2022 00:36 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 
 15. 30 ekim adamın doğum günüymüş, kaçırmışız ya lan!

  geçmiş doğum günün kutlu olsun üstad
  yarım asırlık hiphop...
  alche
  14.11.2022 19:54 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 16. bu dayının rape kazandırdığı tiplerin alayı mı wack olur ya, bir tane şanışer var hele benim ustam fuat ergin diyor adamın tarzı şehinşah/sagopa çakması mk.
  pluton
  14.11.2022 21:40 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 6 


 17. Fuat'ı dinleyince size de Türkçe rapin içinden geçme tuzla buz etme dünya rapini silmek dünya rapine kendinizi izletme duygusu geliyor mu?
  futurist
  5.12.2022 23:48 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 18. rapustad kucuk bir ameliyat gecirecekmis. simdiden gecmis olsun.
  siki tayt
  25.1.2023 10:01 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 19. 50 kalibre albümü hakkındaki yorumum (#410727)
  bu grubun adi nefret
  15.3.2023 15:47 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 20. (bkz: hep hip hop)
  (bkz: hep hip hop yolda)
  alche
  23.3.2023 16:56 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 21. Sayfalar: |<  << >> >|

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: