ceza - bol sözlük

cezabaşlık no:86 okunma:129644Sayfalar: |<  << >> >|

 1. kendisine gerek dinleyici gerek de bazı mc'ler tarafından yapılan eleştiriler 2024 yılında dahi ne kadar çiğ kaldığımızı gösteriyor. eleştirilecek başka yönleri varken odağın başka taraflara dağıtılması muhtemelen ceza'yı da yanlış alanlara kaydırıyor ve kariyer bazında kendi sorunlarını çözememesine bir etken oluyor.

  1995 yılında ismini internette şu an halen göremeyeceğimiz bir hiphop oluşumu kurup piyasaya bu şekilde girmiş, o yıldan sonra yaklaşık 20 yıl boyunca hem kendini hem piyasayı sırtlamış biri olarak başkaları ile uğraşma saçmalığına dalmak istememesi aslında çok doğal. iyi veya kötü işlerle farketmez, piyasada isim yapan, hakim olan hiç kimse başkasının elinden tutması ile yüksek seviyelere çıkmadı.

  zaten bu beklenti sanatın doğasına aykırı. bana kimse başkasının ittirmesi ile kendisini dinletmez. zaten öyle bir durum olsa ceza sırf arkadaşı olduğu için isimlerini yıllarca saydığı kadıköy tayfasını killa hakan'ı falan belli seviyelere çıkartırdı. direkt olarak sadece minimal katkılar yapabilirsin ama zaten ceza yıllarca piyasanın bayraktarlığını en iyi şekilde yaptı ve "benim dışımdaki kimseyi dinlemeyin hepsi çöp" gibi şeyler söylemedi. freestyle king'e sponsor olmak veya organize oluyoruz albümüne klip çekerek parça vermek gibi şeyler yaptı bunlar da kayda değer şeylerdi. mesela ben ceza o albümde olduğu için ilk kez kayra'yı dinlemiştim yanlış anımsamıyorsam.

  bu insanlar sıfırdan kendi emekleriyle organik olarak başarılar sağladılar, insanların gönlüne girdiler. her şeyi geç bu sebeple bile başkalarının da aynı yoldan kendilerini göstermelerini beklemek bana göre oldukça normal.

  da poet gibi bir yetenek olursan ceza senden 2007 yılında da beat alır 2023 yılında da. çok da kasmamak lazım bu konularda yani. herkes kendinden mesul. başkasından kendine kariyer oluşturmasını beklemek acizce hatta.

  ceza'nın asıl problemi bence üretim konusunda kendisini dahi kandıracak düzeye gelmiş olması. dinleyici illa bir konuda eleştiri yapacak veya ceza'yı uyandıracaksa mevzu bu olmalı.

  ülkenin siyasi durumu, yaşanan afetler, kendisinin yaşadığı bireysel dertler ve kayıplar. 2013 yılından beri duyduğumuz ceza bahaneleri. sanki yanında annesi kanser hastası olup yatarken medcezir'i yazan kişi kendisi değilmiş gibi, gecekondu hayatı yaşarken rap peşinde koşup evden kaçan, canlı yayına çıktığını babasının televizyondan öğrenmesi mevzularını yaşayan kendisi değilmiş gibi, ülke ilk kez şimdi dertler görüyormuş gibi konuşuyor.

  1999'da terör saldırısı oldu sagopa kajmer ile terör damlaları dediniz.
  annen vefat etti anneme dedin.
  deprem oldu devleti soyanlar için sakın siz utanmayın dedin.
  kolera sana tv'de laf soktu mürekkep doldurdum dedin.
  teröre karşı geldin yurtdışı konserine terör örgütü saldırdı kimsenin haberi olmadı.

  vesaire vesaire.

  üretim konusundaki sorun bu değil. artık fazla mükemmeliyetçi olmaktan da kaynaklı olarak muhtemelen yaptığı işleri beğenmemek, eskisi kadar yazma pratiğinin olmaması bunlar ana sebepler. eski albümlerinden para kazanmadığını hepsini plak şirketlerinin aldığını ve tek gelirinin konser olduğunu kendisi söylüyor. suspus zamanı ve sonrasında birçok parça çöpe attığını hem söylüyor hem de biz biliyoruz zaten.

  amaç para olsa yapılan parçalar salınır, ezhel gibilerle düetler ayarlanır her türlü halledilirdi. ceza ismini kirletmemek için fazlasıyla seçici olmak ve bu sebeple fütursuzca üretememek asıl problem. çünkü fütursuzca üretmediğin zaman klasikleşecek parçaları yapacak kadar denemiş olmuyorsun ve yeteneğini boşa harcıyorsun. son yıllardaki durum bu.

  bu denklemde çözemediğim yegane şey ise tech n9ne busta rhymes gibi isimlerden açık şekilde düet teklifi alıp sklememesi oldu.

  hissettiğini yazdığı zamanlarda halen neler yaptığını farketmesi lazım. hem babasını kaybettiği hem de vefat etmeden önce tanıyıp bildiği vio'nun vefatı sebebiyle yanyol diye bir şey yaptı ve vio anısına yapılan bütün işlerden daha iyiydi. veya eski/yeni nesil birçok mc'nin olduğu fight kulüp, fight kulüp 2 parçalarına en iyi verse'leri verdi. hala zımba gibisin ama kendini boşuna sınırlıyorsun, farketmen gereken bu.

  saçma eleştiriler yapan dinleyiciye küserek, ben cezayım her parçam kusursuz olmalı tribine girerek, x kişiye cevap verirsem onu fazla ciddiye almış olurum diyerek kendini sürekli geri çekersen o sevmediğin cahil kitleye daha çok malzeme verirsin ki bunun olduğunu da görüyoruz.

  gerekirse pat pat gerçekleri hepsinin yüze vuracaksın had bildireceksin. bilen biliyor kafası zararlı. çünkü bilmeyen de bilmiyor.
  kulagina titresimler
  4.3.2024 12:16
  heart_plus : 7 stat_minus_2 : 0 


 2. ne olursa olsun çoğunlukla yaptığı her parçada insanın anlayabileceği, hak verebileceği, ne güzel söylemiş lan bu benim de aklımdan geçiyordu da cümleye dökememiştim dediği bir şeylere rast geliyorsun. ceza bence duygusal sitem ve insanın çaresizliği konusunda konuşmayı çok iyi bilen birisi. hiç kimseyle paylaşmadığın, paylaşmaya değer bir olay da olduğunu da düşünmediğin ufak hayat kesitlerini ceza şarkılarında buluyorsun. liseden kendi içinde kendini aradığın bir gün eve dönmüşsün, içi eşşek ölüsü gibi dolu çantanı bir kenara fırlatmışın, güneşin batmak üzereyken verdiği keskin altın rengi ışığın altında yürüyüşe çıkmışsın gibi bir mc benim gözümde ceza. iyi ki yazmış, iyi ki söylemiş.
  liebeistfuralleda
  24.3.2024 02:09 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 3. Dünyanın en iyi rapçileri arasındadır 2002 yılında böyle bir albüm yapmak çok ayrı bir klasta uzun zamandır var olduğunun kanıtıdır, rapçiler ekmeğe mama derken yaptığı işler hem müzikal olarak hem lyric olarak adama büyük saygı duymamı mecbur kılıyor.
  abdullahtate1
  11.4.2024 20:33 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 3 


 4. oğuzhan uğurun programına çıkıyor anlaşılan
  elmasiz elma kurdu
  27.4.2024 15:55 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 5. Bu adam yaşlandıkça sesinde bir hışırtı oluşmaya başladı, yeni dişlerinden olsa gerek eskiye nazaran sözleri de daha az anlaşılır geliyor kulağıma. E adam yaşlandı normal diyeceksiniz ama bu dediğim durum Ceza ile aynı jenerasyon olan rapçilerde bu kadar göze batmıyor (Sago, Fuat, Fuchs vs.).
  tommy
  28.4.2024 02:24 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 1 


 6. (bkz: saygı1 ceza konseri)
  (bkz: cashflowun saygı1 projesine karşı çıkması)
  hadi ya
  6.6.2024 15:50 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 7. eser yenenlerin programına çıkmış  elmasiz elma kurdu
  14.6.2024 18:15 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 8. linç et programına katılmış. çok keyifli bir program olmuş.

  programı izleyince ceza'ya karşı saygı ve sevgim daha da perçinlendi.

  efz sioux
  14.6.2024 19:35 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 9. Yeni dişlerini yaptırmış peltek konuşması hafif tebessüm ettirdi üstadın
  enakillimuzikrapmuzik
  14.6.2024 20:14 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 10. Cezayı böyle görmek keyif verdi. Ama abi artık ceza Sagopa barışsın lafı sıktı ya tamam çok bekleriz belki severek de dinleriz ama onlar bile eski hissiyatın olmayacağını biliyolar. Dar günlerde birbirlerine sosyal medya üzerinden her yazdıklarında umutlanıyorum barışacaklar diye ama bazen de düşünüyorum barışsınlar barışmasınlae bu benim ayrı ayrı cezayı da sagopayı da dinlememi etkilemiycek ikisi de çok iyi rapçiler ve Türkiye'de iz birakmış sanatçılar bu gayet yeterli.
  souffrance
  15.6.2024 00:53 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 1 


 11. dün gece 02:00'de katıldığı eser yenenlerin programını izlerken görüntülenme sayısı 35 binden bir anda 300 bine çıktı, beğenme sayısı arttı. organik olarak izlenmemiş olmasına şaşırdım kaldım valla.
  yaz partisi
  15.6.2024 11:35 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 2 


 12. YouTubeta, videoya belli bir yüklenme olduğu zaman birden zıplama oluyor izlenme sayısında. Dizi fragmanları falan mesela gece 100k iken sabah birden 800k-1m bandına geliyor. Gece o kadar insan izlemiyor tabii ki. Şu an 450k olmuş mesela bu video. Gayet organik.
  kulagina titresimler
  15.6.2024 16:52 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 1 


 13. sagopa'ya karşı tavrı ılımlı geldi. küs değilim ama aynı projede bulunmak istemiyorum mesajını da çok net verdi.

  bilenler aydınlatsın, sagopa'nın şehinşah ile yaptığı şarkıdaki lolipop sahnesi, ceza'ya bir gönderme miydi? yoksa denk mi geldi?
  anonim
  15.6.2024 20:13 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 
 14. zamanında hiphoplife ile birlikte kadıköy tayfasını dayatması,o dönem destek olduğu kimsenin müziğe devam etmiyor oluşu (sahtiyan, emre baransel, civciv, selo,, mihenk taşı), son dönemde hala bu anlamsız tercihlere devam etmesi (rapozof, da poet & kayra, sayedar & önder şahin düetleri) piyasanın şuan ki halinin şekillenmesini geciktirdi. türkçe rap'i istanbul ile sınırlandırdılar, main stream'e geçiş istanbul harici seslerin çıkmasıyla oluştu. yine de, kariyerine baktığımızda bu hataları görmezden gelebiliriz. rapstar, yerli plaka albümlerini hala aktif olarak parça atlamadan dinliyorum, toplu düetlerde verse'ü başladığında halen 15-20 sene öncesi gibi hype'lanıyorum. yüksek ihtimalle 15-20 sene sonra da dinliyor olacağım. iyi ki varsın usta.
  zulacan
  16.6.2024 01:11 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 1 


 15. turkce rap'in tarkani muamelesi goruyor son 5 senedir. herkes kendisinden karma gibi bir album bekliyor ama o geccek gibi sarkilar saliyor ortaya.
  old skool
  18.6.2024 14:32 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 16. Yeni albüm geliyormuş. Killa hakan, Şehinşah, baneva ve yunan bir mc (ramon) ile feat varmış.
  elmasiz elma kurdu
  1.7.2024 06:10 ~
  heart_plus : 2 stat_minus_2 : 0 


 17. Enver ayseverin programına çıkıyormuş
  elmasiz elma kurdu
  9.7.2024 15:32 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 18. Yeni albümü öncesi maytap isimli single'ını klibiyle beraber bu gece yayınlayacak olan Türkçe Rap efsanesi.

  Albüm hakkındaki duyumlar çok olumlu. Zaten Ceza'nın kariyerini incelediğimiz zaman en büyük referansı da kendisi.

  Özellikle kendi albümlerine çok özen gösteren ve belli bir seviyenin altına hiç düşmemiş bir rapçi. Solo albümlerine koyduğu alt sınır birçok mc'nin kariyerinde çıkamadığı seviyelerde.

  Yeni albümü 26 temmuzda çıkacak. Medcezir'den sonra ilk defa bir şey yapıyor Ceza ve albümde 1 prodüktör ile çalışılmış.

  Albüme konuk olan MC'lerden baneva'nın tweeti
  --spoiler--
  Albüme konuk olduğum parçada Abi'nin verse ???? beni yok etti... yeni bir Holocaust vakası
  --spoiler--

  Analog çıktığında Sivo'nun paylaştığı "bu daha başlangıç" minvalindeki hikaye ve benzeri duyumlar.

  Sanırım yine geliyor. Her solosunda olduğu gibi yine kaliteli bir albüm göreceğiz. İhtiyacımız da var.
  kulagina titresimler
  11.7.2024 15:19 ~
  heart_plus : 1 stat_minus_2 : 0 


 19. Allah rahmet eylesin nur yüzlü güzel insan... her zaman efsane şarkılarınla hatırlanacaksın
  randal kolo muani
  12.7.2024 13:04 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 20. (bkz: suspus sendromu)
  enakillimuzikrapmuzik
  12.7.2024 13:12 ~
  heart_plus : 0 stat_minus_2 : 0 


 21. Sayfalar: |<  << >> >|

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog

  bol'da yer alan içeriğin doğru veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. burada okuduklarınız sizi dehşete düşürürse türkçe rap ansiklopedisine de göz atmayı deneyebilirsiniz.
  hukuka aykırı olabileceğini düşündüğünüz içerikler titizlikle incelenip gereği düşünülmektedir. sözlüğü reklamsız görüntülemek isterseniz üye girişi yapabilirsiniz. soğuk içiniz.

  rastgele gururlarımız: