yurtdışında doğsa dünya starı olurdu - bol sözlük

yurtdışında doğsa dünya starı olurdu


başlık no:11235 okunma:997

 1. yarramı olurdu.

  türkiye'de azıcık sivrilen herkes için kullanılan bir cümle bu. özellikle yarrak kürek müzik yapan, stil yapıyorum ayağına kafa siken adamlar için kullanılır bu cümle.

  bazıları da sevdikleri insanı överken viraja hızlı girer, bu cümleyi eder.

  kardeşim, bu adamlar yurtdışında doğsa türkiyede oldukları kadar ünlü olamazlardı. kusura bakmayın.
  mabel matiz diye övdüğün o hıyar ağası o sesiyle seattle da doğsa, kafasına bira şişesi atarlardı sus amk diye.

  o çok övdüğün, hakkı yeniyor diye düşündüğün yarrrrak kürek indie gruplar yurtdışında yapsalardı bu işleri, kimse umursamazdı.

  neden ? çünkü bizim milletimiz mal ak. cidden mal. son feci bisiklet, yüzyüzeyken konuşuruz gibi alışılmışın dışında bir isimle piyasaya çıkıp angut angut cümlelere şarkı sözü diyen adamları bir bok sanıyorlar.

  bu adamlar istanbuldaki en iyi yerlerde sahne alıyorlar ve hala underrated - az bilinen iyi müzik yapan- olarak anılıyor.
  ulan asıl overrated dediğiniz, balon dediğiniz adamlar bu adamlar.

  hayatında açıp şiir okumamış adamlar facebook anasayfalarına düşen özlü sözlerden aydınlanma bekleyen amipler çok biliyormuş gibi " hooabi yua bu adam amarikada doğacaktı var ya... efsane olurdu efsane " diyorlar.

  he yarram he.

  yeri gelir arabeski översiniz, yeri gelir indie gruplar dinlersiniz, ya ne yavşak adamlarsınız siz be.
  hakeden zaten hakettiği yere geliyor. örn: tarkan.

  son feci bisiklet 300 milyon küsürlük abd de doğacak da, grup kuracak da, barlarda çıkacak da sivrilecek de plak şirketleriyle anlaşacak da, hit şarkı yapacak da meşhur olacak da, devamlılık gösterecek de kült olacak.

  ulan aklın alıyor mu amına koduğum ? karıya şekil yapmadan önce bana bi cevap ver ? o sikik aklın alıyor mu ?
  sabah sabah ettirdiğin laflara bak ya. ulan adamlar burada ne yapıyor da körü körüne savunuyorsun bunları ?

  mesela athena gerçekten çok güzel bir grup, çocukluğumdan beri dinlerim. dünya standartlarında bir grup ama yurtdışında çıkmış olsaydı aynı kadro sivrilmesi zordu. zaten ona benzer yüzlerce grup var.
  athena nın özelliği türkiye gibi bir ülkeden çıkması değil mi zaten ?

  for real parçası için eurovision tarihinin en iyi şarkılarından birisi deniyor. bu da mı gol değil amk ?

  yurtdışında doğsaymış kral olurmuş.

  he ak.
  if rap gets jealous | ? | 9.2.2016 11:55 ~
  (#54358)
 2. zevkle okudum, bastım 9 puanı *
  ikinci | ? | 9.2.2016 23:20
  (#54381)
 3. amerika'da ki bazi yarrak kürekten mc bozuntularının ne denli şöhret seviyelerine ulaştığını görünce istemeden de hak verdiğim arguman.

  tyga gibi bi adam senelerce bu piyasada baş çekti. biz de ise gerçekten çok yetenekli mc'ler prodüktörler var, mesela...

  (bkz: şehinşah)
  (bkz: da poet)
  isi biten adam | ? | 9.2.2016 23:27
  (#54382)
 4. yazının başını okuyunca bütün ciddiyetimi kaybettim
  tyler durden | ? | 29.4.2017 17:39
  (#101523)
 5. Söylenen şeylerin bir kısmına katılıyorum ama bazı kısımlara değil. bu sözlükteki "hak eden hakettiği yere zaten geliyor" muhabbeti harbiden çok abartılı bir yere gitmiş kanımca. Popüler olan şeyler iyidir, kıyıda köşede kalmış olan şeylerin tamamı ise, kesinlikle poser itemi olan dandik şeylerdir, gibi bir kafa var. Abartmayın abi, Türkiye burası...

  Türkiye'de kaç tane vasıflı adam hak ettiği yere geliyor yahu ? Burada; ünlü olmuş, hayvan gibi para kıran, habire ana akımda adı dolaşan, popüler kültürün karanlık yüzü diyebileceğimiz tonlarca vasıfsız insan sayabilirim. Eminim ki bunların aksine, çok değerli pek çok insan da bunlar kadar bile ilgi görmüyor. Türkiye'de saçma şeylerin ilgi gördüğünü youtube trendlerine bakarak bile anlamak mümkünken, bunları söylemeyin lütfen.

  popüler olmayan şeyleri takip edip, çoğunluktan ayrışarak, marjinal ve elit takılmaya çalışan kitleyi eleştirmeye çalışırken, ülkemizdeki ergen kitlenin söylediklerine sırf zıt olalım, onlardan ayrışalım, daha marjinal rap dinleyicileri olarak görünelim, havamız olsun, olgun görünelim, popüler duyarı kasıp, çoğunluğa oynayalım kafasıyla hareket eden bir hale bürünüyorsunuz sanki. kendinizle çelişiyorsunuz sanki biraz. Bu kısımdan dolayı alınır mısınız bilmem, sadece, sözlükteki belli bir gruba naçizane eleştirimdir bu da.

  Evet, ergenlerin ağzına sakız olduğu için, bilinçsizce etrafta söylendiği için, savunulan bu fikir çocuksu bir izlenim veriyor belki ama aslında gerçekten de, türkiye'de her şey hak ettiği değeri görmüyor. Tabi aslında Amerika'da da görmüyor, Amerika'da ünlü olan her şey, gerçekten çok hakettiği için ünlü oluyor diye bir kaide yok. Oranın popüler kültürü de gayet kusurlu fakat en azından Türkiye'dekinden çok daha iyi. Bizimki kadar çöplüğe dönmemiş.

  Sonuç olarak, bazı isimler gerçekten Türkiye'de hak ettiği değeri göremiyor, başka ülkelerde olsalar görürler mi orası da meçhul. Türkiye'deki nice isim, hangi vasfa sahip olduğu kimse tarafından bilinmeyen kerimcan durmaz kadar gündem olamıyor, reyting avcısı, sinsi acun kadar ilgi göremiyor. Türkiye'de vasıf sahibi olmak değil, prim peşinde koşmak ünlü olmaya giden esas yoldur.
  kan alta | ? | 29.4.2017 18:48 ~
  (#101529)
 6. youtube da her gördüğümde hömküre hömküre güldüğüm yorum.
  xlite | ? | 29.4.2017 21:20
  (#101562)
 7. facebook | twitter | youtube | spotify | bol anket | uyarı | devlog