wu-tang: an american saga - bol sözlük

wu-tang: an american saga

başlık no:28183 okunma:2040

Sayfalar: >>

 1. 4 eylül 2019 tarihinde hulu'da başlayacak ve wu-tang clan'in öyküsünü anlatacak dizi.

  fragmanı heyecanlandırmıştır.
  blacklegsanji | ? | 4.8.2019 22:49
  (#184140)
 2. odb'yi oğlu, method man'i dave east, inspectah deck'i ise joey badass oynamaktadır. wu-tang'in kuruluşu ve enter the wu-tang (36 chambers) albümünün yapım süreci işlenecektir.

  edit: odb'yi oğlunun oynamadığıyla alakalı entry üç aşağıda.
  felax | ? | 5.8.2019 12:02 ~ 06/08/2019 11:51
  (#184227)
 3. yerimizi alalım bakalım. izledikten sonra bu entry editlenecektir.
  oz | ? | 5.8.2019 12:03
  (#184229)
 4. wu tshirtleri hazırlandı, bekleniyor
  lil grinder | ? | 5.8.2019 23:06
  (#184303)
 5. @2 odb'yi oğlunun oynadığını nerden çıkardın? yok öyle bir şey
  psychedelic | ? | 6.8.2019 02:37
  (#184335)
 6. karanlık trailer'larından, odb'yi oğlunun oynadığı göz yanılgısına düştüğüm dolayısıyla da bazı bebelerin sözlüğü foruma çevirmesine yol açan dizi.*

  dizide u-god'ın olmaması kendisinin ilk albüm sürecinde hapiste olmasındandır diye iyimser düşünürken, ikinci trailer'da masta killa ve cappadonna'nın isimlerini görmem beni dehşete düşürmüştür. straight outta compton'ın dre ve cube'un bakış açısından anlatıldığı eleştirisi gibi, bunun içinde rza'nın bakış açısından anlatıldığı eleştirisinin gelmesi aşikar. kişisel sebeplerden golden arms'ı koymazsan alacağın olsun rza.
  felax | ? | 6.8.2019 11:50
  (#184349)
 7. Merakla beklediğim seri umarım iyi olur.
  feodalbatiskaf | ? | 6.8.2019 21:42
  (#184431)
 8. evet, dizi 04.09.2019 tarihinde hulu'dan ilk üç bölümünü yayınladı ve bunun üstüne de malum ortamlardan indirilebilir hale geldi. ilk 3 bölüm özelinde genel olarak çok beğendim, hoşuma gitmeyen yönleri de var bunları aşağıdaki spoiler ibaresinin içinde inceleyeceğim. ilk 3 bölümün herhangi birini izlemediseniz aşağıdaki yazıları okumanız size wu-tang clan hakkında bilgi verecek olsa da an american saga hakkında da fazlasıyla spoiler verecektir.

  --- ilk 3 bölüm itibariyle spoiler ---

  çevre: new york eyaleti. genellikle staten island'ın stapleton ve clifton mahallelerinde geçmekte. park (killer) hill adlı toplu konut clifton'da yer alıyor.

  her şeyden önce karakterlerden başlamak yararlı olacaktır. zira hiçbiri günümüzde kullandıkları mc isimleri ile karşımıza çıkmıyorlar.

  bobby (rza): stapleton'lı olmasına rağmen mahalleci değil. wu-tang'in beyni olarak nitelendirilen bu arkadaşı sinirli ergen bakışları ve bunları tamamlayan hareketleri olan bir arkadaşımız canlandırıyor. şu ana kadar vokalini çok duyamasak da rza'nınkine pek benzetemediğimi söylemem gerek.
  sha (raekwon): killer hill'den. bobby'nin bebelikten arkadaşı. bu arkadaşı canlandıran oyuncuyu raekwon'un fiziksel yapısına uyduramadığım için hep bir soru işaretiyle izlesem de oyunculuğunu ve vokal tekniğini beğendim.
  dennis (ghostface killah): stapleton'lı. canlandıran oyuncuyu başarılı buldum, gfk'in umursamaz tavırları var. tekniği ve sesini benzer buldum.
  ason (ol dirty bastard): esasında brooklyn'li olan odb'yi staten island'lı gibi göstermelerine anlam veremedim. belki benim bilgi eksikliğimdendir ama istanbul'da yaşamayıp 3 istanbul takımından birini destekleyerek her hafta deplasman hayatı yaşayan başarı aşığı taraftarcıklara benzetilmiş. ek olarak oynayan oyuncu tam anlamıyla inanılmaz. hareketleri, vokalleri ve geri kalan her şeyiyle odb'yi kendi oğlunun oynadığını düşünmek işten bile değil. **
  shotgun (method man): killer hill'den olmasına rağmen mahallecilik yapmayan bir başkası. dave east ödevini iyi yapmış ve ortaya çok iyi bir meth performansı çıkmış. kendisi de mc olduğu için meth'in flow'larını tekniğini öğrenip buna göre yapsa da, ses değişik kalıyor. bunun için de yapacak bir şey yok.
  gary (gza): brooklyn'li. kendisine ilişkin çok bir şey daha göremesek de tekniği ortalamanın üstünde gibi.
  rebel (inspectah deck): daha piyasada yok, credits'ten yazdım. ama çok sevdiğim bir mc olan joey badass oynamış. ben iyi olacağını düşünüyorum.

  divine: bobby'nin abisi. dennis, ason ve nispeten de olsa bobby'nin patronu.
  power: sha'nın patronu.


  dizi bir drive-by sahnesiyle başlıyor. evinde iki engelli kardeşi ve alkolik annesiyle yaşayan dennis, kardeşlerini beslerken power ve sha dennis'in evini tarıyorlar ancak hiç kimse zarar görmüyor. bunun üzerine dennis patronu divine'a bu durumdan bahsedip misilleme yapmak istediğini söylese de, divine bunu kabul etmiyor. sonrasında anlıyoruz ki power ve divine staten island'daki iki farklı torbacı ve aralarında bir iş rekabeti söz konusu. başarısız saldırıdan sonra sha, saldırıda kullandığı tec-9'ı bobby'ye bırakıyor ve hazır da oraya gitmişken bir süredir beatini ufak ufak duyduğumuz 7th chamber'ın ilk verse'ünü kaydediyor. divine, kardeşi bobby'yi de yanında çalışan dennis ve ason gibi işe çekmeye çalışsa da bobby aklı beş karış havada sürekli müzikle ilgilenen bir genç olarak resmediliyor. hatta, dennis ve ason kendisinin müziği bu kadar önemsemesiyle baya taşak geçiyorlar.

  özgürlük heykelinin hediyelik eşya kısmına iş konuşmak için gittiklerinde karşımıza kaset çalarda rap dinleyip söz yazan mağazanın müdür yardımcısı clifford "shotgun" smith çıkıyor. dennis'e mekanında gayrimeşru kovalanmasını istemediğini belirtip kibarca herkesi mekandan kovuyor. gitmeden önce bobby, shotgun'a bir ara uğramasını ve kayıt yapmalarını söylüyor. bunun üstüne bring da pain'in ilk verse'ü kaydediliyor. bu sırada bobby sha'yı oraya çağırıp kendisinin de bir verse okumasını istese de, sha zehir tacirliğiyle meşgul olduğu için gelemiyor.

  burdan sonrasını daha hızlıca anlatacağım. bobby'nin alması gereken bir teslimatı, elektronik mağazasında yeni drum machine'i çalarken enselendiğinden çağrı cihazını kapatan bobby almadığından, bu esnada da bobby'nin kız kardeşiyle sevişen dennis'e de ulaşılamadığından divine kendisi gidip enseleniyor ve hapse giriyor. bütün iş bobby ve dennis'e kalıyor. bir süre işlerini götürüyorlar, bu esnada bobby çok istediği makineyi alsa da power ve sha, bobby ve dennis'in bütün parasının ve malının bulunduğu zulasını yaktığı için makineyi satıp abisine avukat parası yapıyor. bu esnada bir yer de sha'yı taş pişirirken görüyor ve power'ın ona "chef" dediğini duyup tebessüm ediyoruz.

  bu olaylar devam ederken bir yandan, dennis'in yakın arkadaşı jah-son'un torba işinin büyük babası jamaikalı abiyi manitasıyla kendisini iş üstünde videoya çekerken basıyor ve pahalı mücehverlerini çalıyor. bunun sonucunda jah-son ölüyor ve dennis cenazeye sarhoş gelip tedarikçilerini tehdit ediyor, bunun üstüne de bobby ve dennis oyun dışı kalıyor. bobby aslında hiç yapmak istemediği uyuşturucu meselesinden çıktığı için sevinse de abisine para gerektiğinden dolayı ne yapması gerektiğini düşünüyor.

  bu sırada, jah-son'u öldürdükleri için staten island toplumu tarafından öcü ilan edilen tedarikçiler, arkadaşları olan ve o dönemde yeni çıkmış çok popüler olan follow the leader'ın sahibi eric b. ve rakim'i getiriyorlar. gecenin büyük ödülü olarak da battle'ı kazanana $5.000 verileceği söyleniyor. yalnız buradaki battle iki taraf arasında değil, mc'lerin hepsi sırayla çıkıp bir şeyler söylüyor. ason, dennis, gary, shotgun sahne alıyor ardından bobby çıkacakken brooklyn'den gelen üç hebele hübele jamaikalı geliyor ve eğlenceli flow'lu ama boktan sözlü (bugünkü yarrak gibi rap'lerin atası) söyledikleriyle ortamı baya canlandırıyorlar. bobby çıkıp kendi yaptığı beat'i dj'e veriyor ancak kaset bozulduğundan dinleyiciye ritim tutturuyor. sonrasında kendisinin nasıl binlerce sperm arasından ta buralara kadar geldiğini dolayısıyla doğuştan kazanan olduğunu anlatan parçasıyla dinleyici tarafından çok da olumlu bir tepki görmüyor.

  etkinliği düzenleyen ekipte bulunan ancak son zamanlarda bu uyuşturucu mevzusundan pek de hoşlanmadığını anladığımız sha, bobby'ye destek olmak için yanına geliyor ve bobby niye katılmadığını sorunca ufak bir iki rap yapıp gidiyor. bölümün sonunda ise, battle'da yarışanlar bir aradayken bobby brooklyn bebelerinin kazanmalarının en büyük nedeninin bireysel olarak değil de ekip olarak yarışmaları olduğunu söylüyor ve wu'ya göz kırparak bölümü kapatıyor.

  "i want to rub your ass to the moon shine", "how you ain't got my shit when i let you hold it", "good morning vietnam" ve daha hatırlayamadıklarım gibi wu'nun şarkı sözlerine çakılan selamlar da ayrıca çok hoş olmuş.

  şimdi eleştireceğim noktalardan ilkine geliyorum. bu u-god nerede? sonuç itibariyle bu adam albüm kayıt edilirken hapiste olsa da, da mystery of chessboxin'de verse'ü var ve çeşitli skit'lerde de kendisini duyuyoruz. sezonun sonlarına doğru çıkmazsa zaten sinirli olduğum rza'ya daha da sinirlenirim. tamam, wu-tang clan'in oluşumunun büyük bir bölümü rza'yla alakalı bunu herkes kabul ediyor. ama rza'nın hayat hikayesini, bebeyken yaşadığı sıkıntıları görmek de gereksiz geliyor diziyi izlerken, dolayısıyla da yukarıda hiç yer vermedim görüldüğü gibi. hiç zannetmiyorum ama, umarım rza'nın ben yaptım tavrı ilerleyen bölümlerde azalır da şarkıların hikayeleri, wu'nun oluşumu gibi aslolan şeyleri daha fazla görürüz.


  --- spoiler bitti gönül rahatlığıyla okuyunuz ---


  evet, benden bu kadar. altyazıya ihtiyaç duymayanlar bir an önce izlesin, duyanlar da izlesin hatta. hem çok ağır bir ingilizce yok hem de ingilizce altyazı sayesinde ingilizceleri gelişir. dil öğrenmenin önemine ilişkin kamu spotunu da yaptığıma göre bu yazıyı noktalıyorum. gelecek bölümlerle alakalı bir şeyler de karalarım diye düşünüyorum.
  felax | ? | 5.9.2019 10:05 ~ 05/09/2019 10:47
  (#188701)
 9. O yazıyı kim okuyacak güzel insan
  650 gayme maas | ? | 5.9.2019 21:35
  (#188757)
 10. türkçe altyazılı versiyonu malum ortamlarda yerini almış dizi. bir hip-hop sözlüğünde bu kadar az talep gördüğünü görmek üzüyor. yoksa rap dinleyicileri master chef mi izliyor?*
  felax | ? | 9.9.2019 23:19
  (#189672)
 11. Nwa, 2pac ve biggie'nin hayal kırıklığı yaratan biyografi filmlerinden sonra ilaç gibi gelmiş eserdir. Masta Killa ve U-God'ın isminin hiç geçmemesi üzse de U-God'ın oğlu dizide rol aldığı için küslük durumu olmadığını varsayıyorum.
  largepro | ? | 16.9.2019 03:36
  (#190664)
 12. spoiler

  biraz ağır ilerliyordu 5. bölüme kadar. bu bölümde d-love ve shotgun'ın şarkılarının beğeni toplaması, divine'ın şartlı tahliye edilmesi derken biraz biraz ısındı dizi. bobby,d-love,divine,shurrie gibi karakterleri içselleştirebiliyorum. motivasyonlarını anlıyorum. gayet güzel gidiyor şimdilik.

  spoiler
  oz | ? | 18.9.2019 18:35
  (#191139)


 13. Açılış sekansıyla gönlümü çalan dizi. RZA ve sp1200 arasındaki ilişkide yıllar öncesine döndüm. Kast seçimi ghostface dışında rahatsız etmedi. Çünkü ghostfaceden çok cam'ron ya da tony yayo'ya benziyor. Ekibe hak veriyorum ghostface killah'ya benzeyen birini bulmak büyük mesele.
  anonim | ? | 18.9.2019 20:46
  (#191154)


 14. Ben de sevdim, wu Tang klan in rapina biraz aşina olsam belki daha da severdim
  ek demek ekmek und cekirdek | ? | 18.9.2019 20:53
  (#191157)
 15. --- spoiler ---

  tamamını topladığında, d-lover'ın shotgun'a attığının bi barı kadar diss atamayan türk mc'lere selamlar.

  çok iyi bölüm oldu 5. gfk niye en sevdiğim wu üyesiymiş her bölümde tekrardan doğruluyorum. adam doğuştan yetenekli. ek olarak sha yavaştan raekwon olmak üzere, ama gözünü bürümüş para hırsından vazgeçemiyor içi içini de yese. son olarak da nerde la bu rebel ins yeter artık?

  --- spoiler ---
  felax | ? | 20.9.2019 14:34
  (#191514)
 16. taş gibi dizi taş. hafiften the wire tadı da var. müzik değil sokaklar ve staten island'da hayat odaklı ilerlemesi drama unsurunu artırıyor. kaçırmayın.
  blacklegsanji | ? | 25.9.2019 22:40
  (#192230)
 17. etrafta çok fazla zenci arkadaşımız bulunduğundan ve hiç kimse bugün bizim onları tanıdığımız ismini o zaman kullanmadığından "kimdi bu herif ya?" diye diye 3-4 bölüm geçirdim ancak sonraki bölümlerde olayların gelişmesiyle hikayelerin oturması sayesinde kafanızda yer edinip daha da hoş bi' diziye doğru yöneliyor. bütün oyuncular gerçeklerine çok benzesin kafasında değilim sanırım bu yüzden yapılan işi gayet kaliteli buldum. elbette 9 tane adamın 1 grupta toplanmasının anlatımında bazı boşluklar olucaktır ama genel yapıyı gayet güzel işliyor bence.

  benim gibi izlediğiniz yapıtlarda en ufak bi' rap sahnesinde bile heyecanlanan birisi iseniz izlerken büyük keyif alacağınızdan eminim.
  acapella | ? | 7.10.2019 03:05
  (#193148)
 18. --spoiler--son bölümde tüm ana grup üyelerini göstererek dengeli bir bölüm izletmeyi başarmıştır. müzik endüstrisine ilk adım atan insan olan rza, yakın arkadaşlarının müziğe bakış açısı, endüstri yüzünden kabullenmek zorunda kaldığı bazı şeyler ve buna rza'nın ve tüm yakın arkadaşlarının başkaldırısını görmek mümkün. sonunda rza ve ekibin geri kalanının aydınlanma yaşayıp kendi albümlerini tamamen kendilerinin voltranı oluşturup bir arada üretmesi gerektiğini anladıkları süreci izliyoruz. odb'yi daha sık görmek her zaman güzel son bölüm grup atmosferini anlamak adına gayet iyiydi. gfk ve raekwon arasındaki gerilimin gayet ciddi bir durum olmasına rağmen sırf rza'nın video klip çekiminde oldukları için sakin kalmaları aslında wu tang clan'in temellerinin nasıl atıldığını bize çok net gösteren bir sekanstı.--spoiler--
  insanzerresi | ? | 11.10.2019 18:32 ~ 12/10/2019 9:40
  (#193588)
 19. Tvde yada benzer platformlarda hiphopvari açık ara en iyi iş. Yönetmenliği, senaryosu, figuranlarina kadar özenilip bezenilmiş. Merakla izliyoruz
  shaolin master | ? | 12.10.2019 01:42
  (#193677)
 20. ikinci sezonu onaylanmış internet dizisi. tez zamanda çıksa da izlesek.
  felax | ? | 20.1.2020 09:50
  (#205593)
 21. Sayfalar: >>

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog