the infamous - bol sözlük

the infamous

başlık no:12577 okunma:1983

 1. www.youtube.com

  95 senesinde çıkan mobb deep'in 2. albümü bence hell on earth kadar iyi değildir ama shook ones 'ın ikinci partı bu albümde mevcuttur.
  diemothafucka | ? | 22.5.2016 03:07
  (#62243)
 2. 90'ların east coast'ının en kaliteli albümlerindendir ve bence mobb deep'in en iyi albümüdür.en çok da shook ones ile bilinirler ama eye for an eye,drink away the pain,survival of the fittest gibi klasikleşmiş şarkıları içinde bulundurur.
  thefunkyhomosapien | ? | 22.5.2016 03:12
  (#62247)
 3. golden age of hip hop denilince akla gelen ilk albümlerden. east coast'un albüm üstüne albüm patlattığı zamanlar. efsane ikili prodigy ve havoc sonraları ne yaptıklarından bağımsız hep bu zamanlarıyla hatırlanmayı hak ediyorlar. efsane albüm 1995 yılında çıkmış ve altyapıda genelde havoc var, bazı şarkıları ise beraber düzenlemişler, temperature s rising parçasında ve drink away the pain'de efsane atcq üyesi q tip'in eli var.

  albüm east coast boom bap'in yüz aklarından. parçalarında sadece kick ve snare dinlerim desem yeridir. samplelar da üst düzey tabi ama* çok fazla öne çıkmıyorlar veya oldukça sadeler. sadece iki piyano notası yetiyor kafa sallamaya. sound ise olabildiğince karanlık. sözler sokakları, fake niggaları, çete sataşmalarını ve çatışmalarını, suç ve yoksulluğu anlatıyor. ancak çok önemli bir noktaya değinmeliyim ki realistler de. sadece kendilerini övüp en sağlam nigga biziz demezler, kendilerinin de sokakta varlıklarının son bulabileceğinin farkındalar. survival of the fittest tam anlamıyla. bunun dışında özellikle fronting yapan dallamalara çok söverler. yani neysen osun kardeş kendini bize satma modundalar. sözlerde prodigy genelde öne çıkar. çünkü vokali ve lirikleri gerçekten harikadır, kaç defa bi cümlesi sample kesilmiştir allah bilir. havoc genelde prodigy kadar iyi sözler yazamaz ama asla sırıtmaz da. birbirlerini iyi tamamlarlar.

  start of your ending bana göre harika bir intro.
  survival of the fittest az önce de belirttiğim gibi sadece güçlünün ayakta kalabileceğinin anlatımı.
  eye for a eye taş gibi parça, nas ve raekwon parçada mobb deep'e eşlik ediyor. saf lirisizm var şarkıda.
  give up the goods bir q-tip prodüksyonu ve tam albüme uyan bir altyapı ortaya koyulmuş. q-tip karanlık bir beat yerine genellikle yaptığı yumuşak, dinlendirici ve "smooth" bir beatlerden birini de yapabilirdi. ama kaliteli prodüktörlerin olayı bu zaten. ortama anında uyum sağlama, konsepte uygun beat yapımı ve her türlü mc ile uyum. şahane bir parça.
  tempreture s rising, havoc'un kardeşinin hikayesi. ismi killa black olan bu arkadaşımız bir cinayetten dolayı aranmakta ve polisten kaçmakta. cinayette de prodigy'nin silahını kullanmış. al işte çattık amk. şarkıyı oluşturan mektupta da bu konu ele alınmış. ama endişelenecek bi şey yok ne kadar ispiyoncu niggalar olsa da kanıt yok silahı denizin dibine boylamışlar. şarkı yapıldıktan yıllar sonra yakalanmış kardeşimiz ama davayı kazanmış. şarkıyı dinlettiklerinde de çok duygulanmış diyolla.
  up north trip az önceki parçanın hemen akabinde hapsi boylamayı anlatıyor. şom ağızlarını açıyorlar yani. nasıl korku halinde yaşadıklarına yönelik düşünceler kafamızda beliriyor bu parça ile. prodigy'nin son verse'i çok severim. çok içten yazmış, hem yaptıklarının farkında hem de artık geri dönemeyeceğinin. hüzünlü başlıyor verse, devamında yasadışı kalmak benim içimde var, sikerün böyle işi vergi falan da vermem diyodu en son.
  trife life yaşadıkları boktan hayatı anlatıyor. başka mahalleden bir kızı görmeye gidiyolar ama yusuf yusuflar falan. öyle kolay değil tanımadığın niggaların mahalleden bir kızla ilişkiye girmesi yakarlar adamı.
  q.u-hectic parçasındaki arada duyulan saksafon harika. yine çok güzel bir şarkı.
  right back at you'da bu sefer hem raekwon hem de ghostface killah var. beat müthiş rae ve killa'nın beraber okuduğu bölüm daha da bi harika. big noyd'un verse bilerek sona saklanmış çünkü çok sağlam bir verse.
  cradle to the grave parçasında toplu konutlardaki şiddet anlatılmış, karanlık ve depresif bir parça.
  drink away the pain her hangi bir objenin kişiselleştirilip şarkı yapılmasına harika bir örnek. common nasıl rape bir sevgili gibi baktıysa*, nas nasıl silahı bir karaktere bürüdüyse*, burada da havoc ve prodigy içkiye bir karakter atfediyor. daha doğrusu içkiye duyulan istek ve kafayı bulmak, kadın yoluyla iradeyi kaybetmekle karşılaştırılıyor. q-tip benim takıntım içki değil demiş ve marka isimlerini kişiselleştirmiş. altyapıda bu sefer q-tip kendini hissettirmekte. çok tatlı bir şarkı.
  shook ones pt.2 için ise hiç bir şey demeye gerek yok. belki de en iyi 10 rap parçasından biri. beati wack mc dinletir. nefes keser. sample nerden kesilmiş anlamak zordur. prodigy tarihin en iyi verselerinden birini yazmıştır. zenciler arasındaki beef asla bu kadar güzel anlatılamaz. her cümle mi harika olur be aq. bi şey demeye gerek yok dedim yazıp duruyorum. neyse beatin üstüne iggy azalea okusun dinlerim o derece.

  neyse 90'lar denilince akla ilk gelen albümlerden olan bu eseri dinlenilmekle eskitemeyeceğimi fark ettim. o yüzden güzel şarkıların bokunu çıkarmamak için genelde aralık vermeye çalışırım, bu albümde ise öyle bi şey yok bam bam bam.
  pattes | ? | 10.6.2017 20:03 ~
  (#105458)
 4. 23 yıl önce bugün çıkmış olan klasik albüm
  anonim | ? | 25.4.2018 12:46
  (#130122)
 5. Oyle bir album ki, sadece enstrumentalleri kullansan bir filmin soundtrack albumu olur. O kadar ruhlu, o kadar derin. Ne zaman dinlesem tuyler diken diken. Bu his bi illmatic te, bi 36 chambersta bide the infamous ta. Saheser.
  anti matter | ? | 8.9.2018 15:12
  (#139725)

 6. bir rap dinleyicisi | ? | 14.1.2020 21:16
  (#205090)
 7. geçtiğimiz nisan ayında 25th Anniversary Edition haliyle yayınlanan albüm. sanırsam yıl içinde ikili plak olarak satışa sunulacakmış.
  650 gayme maas | ? | 19.6.2020 23:16
  (#237362)
 8. Shook ones nasıl bir şey ya! Bakıyorum aslında açıklanabilir bir melodi, normal bir ritm ama çok gizemli çok ayrı bir olayı var. Ha mesela normalde dinleyince gitar 6 7 notaya basıyor gibi ama ben bu şarkıya baya bakmıştım ince ince remake yapmak için 3 4 sene önce. Normalde kendim yaparım kulaktan bunun nedense piyanoda çalınışına bakmıştım. Aralarda duymadığımız velocitysi az olan notalar var, onlar bile yapıyor olabilir o gizemi. Açıklayamıyorum, favori şarkılarımdan birisi, herhalde birçok kişi için de öyledir. Bir de 8 mile filminde duymuştum, o an dedim ki ben bunu biliyorum bir yerden, baya farklı bir aleme gitmiştim, uçurmuştu. İlk defa ismini de orada öğrendim.

  Survival of the fittest'ı da benzetiyorum shook ones'a gitardan dolayı. O da albümdeki 2.favorim.
  omc production | ? | 20.6.2020 03:30
  (#237458)
 9. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog