türk mclerin doğuştan popa olan hayranlıkları - bol sözlük

türk mclerin doğuştan popa olan hayranlıkları

başlık no:29404 okunma:540
 1. 2019 senesi tamamen bunu açıklayan bi sene oldu türkçe rap açısından. bağnaz bi insan değilim tabiki. her tarz müzisyen her tarz müziği icraa edebilir.

  fakat yıllardır bize empoze edilen; pop basitliği, pop ritmi ve liriklerin hatta genel olarak komple pop müzik kültürünü de barındıran popüler kültürün düşmanlığıydı. yıllarca bununla beslediler dinleyenleri. her mc'nin çıkıp bi sallamışlığı vardı. pop müzik basitliğinden dem vurmayan zaten yoktu.

  sagopa, ceza, mor minder, ezhel, fuat...

  ezhel mesela yıllardır reggae müziği yapmayı deniyordu. araya hep sıkıştırıyordu. solo ya da toplu işlere sıkıştırıyordu. ama aynı zamanda niyet hiphop diye şarkı bile yaptı. şimdilerde hiphoptan çok başka şeyler yapıyor orası ayrı. yani bu adama ben kızamıyorum. hatta çoğu kişi ezhelin hiphop tarzı dışında uçup gideceğini, global yıldız olabilecek potansiyeli olduğunu söylerdi.

  sagopa kajmer yıllardır pop kültürüne en ağır eleştiriyi kendisinin yaptığını söylüyordu. kendisi de pop kültürüne mayonez oldu. belkide yukarda sayılan isimlerden en az sagopa etkilenmiştir ama onda bile izleri var. pesimist ep6'dan sonra özellikle bu ivme rahatça görülebilir. zamanında deneysel filan diye savunurdum, aslında hala savunurum. ama bu maalesef yönelimi değiştirmiyor.

  ceza.... türkçe rap, türkçe müziğin en iyisi, ooo biz yaptık, biz bulduk, en iyi biz yapıyoruz... yırtındı yırtındı. avazı çıktığı kadar bağırdı. işini öyle güzel yapıyorduki. onun o güzel işlerine saygıdan olmayan savaşta gönüllü er oluyorduk. türkçe rap müziğini anlatıyorduk. diğer müzik kültürlerinden niye iyi olduğunu anlatıyorduk. kendimizi yetiştirirken, çevremizi de yetiştiriyorduk. amerikan rapinde olan şeylerin olmadığını anlatıyorduk. bu adamların drugs ve bitches olmadan yaptıkları rapin türkçe rap olduğunu söylüyorduk. çok madıfakı var şarkılarında diye eşlik ediyorduk. bugün bu adamın geldiği noktada şu;
  scontent.fkya2-1.fna.fbcdn.net
  şimdilerde ceza parası bittikçe klipli single yayınlayıp, hala varım diyen, senede 20-25 şehirlik turneye çıkan, onun dışında barfiks çekmekten başka bi bok yemeyen bi insan oldu. verdiği sözleri tutmayan, şarkı yapmaktan aciz, klip çekmekten aciz bi insan.

  patron... kaybedecek ne kaldı şarkısında türkçe rape yapılan hasarı savundu. alaycı tavırla eleştirisini yaptı, güldük eğlendik. twitterda herkes onu konuştu, dokundurduğu mcler ne diyecek beklendi. tüm sürecin içinde sıkı sıkı takipteydik. patron bi nefes olmuştu belki sıkı sıkı sarıldık. jokerle savaşında yanında durduk, haykiyle savaşında yanında durduk. hayki bile patronu es geçti düşük kulvardan savaştı. patron çıktı pop alt yapısına lirik yazdı. (bkz: goal)

  hepsini kabullenmiştim ya. hepsini kabullenmiştim. bu zamana kadar en çok ceza'yı sonra sagopa'yı dinlemişimdir. onları bile kabullendim. bi yaşa geldiler artık, kendini tekrar etme diye bi hastalık var olabilir, hoş göreyim diye susardım. ama patron artık benim için susulamıyacak son kişi oldu.

  yahu biliyorum, popüler kültür saman alevi gibi. parlayıp sönen, o hit kazandıran ya da para kazandıran insanların hiç birinin kalıcı olmayacağı kesin bişey. ama ben bundan rahatsızlık duyuyorum arkadaşlar. kendimi salak hissediyorum. ulan norm enderi savunduk be.

  piyasanın zaten anası siklmiş, bari en iyi sikeni tutalım da bizim ironimiz olsun diye khontkar savunan insanlar var. khontkara sarılmış insanlar çok yetenekli olduğu için mi sarılıyor sanki? bu salakların antipatik hareketleri yüzünden sarılıyoruz.

  bugün burada ben fero'ya açılan soruşturmayı bizler savunurken, tiktokta videosunu çeken aptal sarışının haberi bile yok. ama ben fero onun için müzik yapıyor işte. bizde burada ben fero albümünün kritiğini filan yapıyoruz... :D

  edt: imla
  ret1arius | ? | 2.12.2019 00:06 ~ 02/12/2019 0:09
  (#198701)
 2. İnsan içerlemiyor değil fakat hak vermek de istiyorum bu adamlarda para kazanmak istiyor amk ben olsam ben de yapardım gibi geliyor
  bindikbialamete | ? | 2.12.2019 01:00
  (#198721)
 3. maalesef ki var olan durumdur. elde kalan üç beş kalburüstü, dandik söz yazarları ve vasat vokalistler de müziğin en iyi temsilcileri olarak ilan edilmeye başladı doğal olarak.

  "hidra çoh eyi ya, flof falan çoh yetenehli"
  "joher en iyi emcee abe"

  başlıkta da adı geçen farklı yönlere kaymış isimlerin boşalttığı boşlukla, kültüre olan bağlılığını sürdüren yeteneksiz bir sürü rapçi, el üstünde tutulmaya başlandı gözlemlerime göre. kötünün iyisini alkışlama ve kabullenme de değil, bildiğin tapınma.

  başlı başına sagopa kajmer'in yıllar içinde her alanda yaşadığı değişimlere tanıklık etmek çok enteresan ve sinir bozucuyken, buna trap müziğin popüler olmasıyla, az ucundan beğeni beslediğim kim varsa dahil oldu.

  e açık konuşayım, ağaçkakan'ın yaptığı müziği de beğenmiyorum ben genel olarak. elde bir saian kaldı benim gözümde. (karaçalı nerelerde bilmem) e bi elin avucuna sığmayan bir kaç kişi de olmasa kim kurtaracak bizi, kayra mı? sorgu mu?

  (bkz: raziel geri dön)

  not: konudan sapmış olabilirim biraz fakat bulmuşken fırsatı içimi dökeyim dedim.
  olumler karizmatik | ? | 2.12.2019 01:04 ~ 02/12/2019 1:11
  (#198722)
 4. rapçilere büyük anlamlar yüklemeye de gerek yok bence. çoğu kez hatayı burada yaptığımızı düşünüyorum. bu adamlar sonuçta müzisyen değil, sanatçı değil sadece rapçiler. günün sonunda sadece rapçiler. saz çalana müzisyen denilen bir pop kültür oldu rap.

  yazının yüzde doksanına katılıyorum. hayat dediğimiz şey biraz da böyle. farkettiğim şey ürettiğin veya içinde bulunduğun kültürün damarlarına sıkı sıkı sarılıp atış yapanlar hep bir eziklik taşıyor gibime geliyor. ezhel, 50 cent'e sallıyordu; ceza, yerli plaka klibindeki adam oldu, pmc'ye garip garip videolar düşüyor vs. bir dönem var olan pop müzik saldırganlığı müziğin kendisinden çok ana akıma olan kindi aslında. yoksa iyi bir pop müzik, bugün rap'i tek atışta alır. ölürüm sana diye bir parça var. mesele afro mu o zaman çakkıdı yine tek atar. pop dediğimiz müzik rap'in her türlü önünde.

  rap dediğimiz şeye ben müzikten çok kültür olarak bakıyorum, sonuç olarak da sokak kültürü. sokak dediğimiz şey de paraya fazlasıyla entegre. örnekler de yanlıştı aslında hep. tupac öldüğünden beri neredeyse bizim piyasamızda kutsal, her şeyi ile yüzde yüz doğru bir insan gibi rapçiler tarafından anlatıldı.adam temel olarak kız meselesi yüzünden öldü, politik bir nedenden ötürü değil. kültür dediğimiz şeye para bulaştıkça da yozlaşıp kendi kendini yiyor. birçok rapçi en azından benim gözümde de samimiyetini kaybetti. ama bu olay dünyanın her yerinde her eğlence sanat dünyasında olan bir durum.

  insanların da farklı şeyler yapmalarına da şans vermemiz gerektiğini düşünüyorum. afro mu yapmış, yapsın. bir tane yapsın senede sorun değil. rapçi dediğin üretici olacak, senede en az 6-7 parça salsın birisi afro olsun farketmez.

  bizler biraz da bu işin faşistleri sayılır. bir dönem ben de aynı şeyleri hissediyordum. önceden haftada 10 parça çıkıyorsa 6 tanesi konu olarak yakalıyordu bizi. şimdilerde haftada 30 parça çıkıyorsa yine 6 parça bizi yakalıyor. diğer çok dinlenen 24'e takmaya gerek yok.

  insanlar her zaman eğlenceye önem verir. eğlencelerinin kesintisiz olmasını isterler. o yüzden de eğlenceli olan işler daha çok para yapıyor. bu ülkede vikipedi gibi bir siteye senelerdir giriş yapılmıyor, aynısını tiktok ya da instagram'a yapsalar ülke kazan kaldırır. insanların arayışı ya da geniş kitle dediğimiz milyonların duyarlı olduğu şey eğitimden çok eğlence.
  anonim | ? | 2.12.2019 01:18 ~ 02/12/2019 1:22
  (#198724)
 5. Kanka ben, nasıl ki zamanında ülkemizde çeşitli rap müzik akımları popüler olup sonra gerek yavaş yavaş gerekse hızlıca popülaritesi tükendi ise bu trap olayının da aynı kaderi paylaşacağını dusunenlerdenim. Sonuçta eskiden raziel vardı bulldozer vardı abluka alarmlar vardı ya da ne bileyim c-it vardı ise bugünkü trap icraatcilerinin de zamanla kiminin kalıp kiminin gideceği konusunda inancliyim. Tamam ekmek bu da ama bayatliyor be kardeşim.
  sonic06 | ? | 2.12.2019 03:20
  (#198737)
 6. popoya diye okudum ilk basta. yazik bana ne kadar fitne fesat aklim var.
  umur | ? | 2.12.2019 05:11
  (#198766)
 7. Rapçinin rapçiliği parayı bulana kadar efendiler, alışın.
  anonim | ? | 2.12.2019 11:49
  (#198772)


 8. (bkz: #163249)
  julio c | ? | 2.12.2019 12:02 ~ 02/12/2019 12:02
  (#198773)
 9. zamanı vardır efendim geçer,geçer.
  sonic06 | ? | 2.12.2019 13:27
  (#198780)
 10. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog