sehabenin spotify a mektubu - bol sözlük

sehabenin spotify a mektubu

başlık no:28935 okunma:1676

Sayfalar: >>

 1. eksiup.com

  "Spotify‘ın Türkçe Rap listesinde benim gibi bazı sanatçıları yok sayıp dinlenme analitiklerini manipüle etmesini doğru bulmuyorum. Haksızlık yaratıp bizi bize düşerecek hale geldi durum. Nazlı Yırtar isimli editörün keyfi kararı ile kariyerimin ilerlemesi engelleniyor. Okuyunuz. Daha iyi anlamanız için 1,5 yıldır tam 10 adet single 7 adet klip yayınladım. Şarkılardan hiçbiri “Türkçe Rap” listesinde yer almadı. Ya kardeşim 1 tanesi bile mi ya, 1 ya? Bırak kapak olmayı, ilk 3 sıradan listeye girmeyi, 1 tanesi bile mi girmeyi hak etmedi? En son single’ım “Bir Ayda Unutursun” 3 günde YouTube’da 1 milyon izlenmeyi geçti. Kesinlikle amacım kıyaslamak değil ama bu “Türkçe Rap” listesindeki şarkıların %90’ından daha büyük bir rakam. Neden benim kariyerimle emeklerimle oynuyorsun Nazlı?

  Söz, müziğinden, klip yönetmenliğine, klip kurgusuna kadar kendim yapıyorum. Cebinde parası olup popüler kültüre malzeme veren şarkıcılar değiliz ki biz. Hadi diyelim ki farkında bile değilsiniz, fark etmeniz için ne yapmalıyım? 7 klip daha mı çekmeliyim? @SpotifyTurkey

  “Susamam” şarkısı 17. sıradan listeye eklenmişti 17. sıra ne? Klipten Spotify linklerini silip “Hak ettiğimiz yeri alıncaya kadar eklemeyeceğiz.” diye twit ve görseller attık. 2. sıraya yükselttiler. Türkiye’yi bırak Dünya’da olay olduk 33 milyon izlettik ama listeye zorla alındı

  Bu sen ben davası değil, ben benim penceremden olanı anlattım daha bilmediğimiz neler vardır. İstediğimiz tek şey eşit olunması, haksızlık yapılmaması. Uykularımın kaçtığı oluyor, ister istemez üzülüyorum. Burada bir yanlış var ve bu düzeltilmeli. @SpotifyTurkey @Spotify"
  hayatitelgeler | ? | 8.10.2019 21:06 ~ 08/10/2019 21:08
  (#193240)
 2. why are you playing with my career nazlı?

  kısmına tav olduğum mektup sdfdfgsdfdhdfh
  hayatitelgeler | ? | 8.10.2019 21:25
  (#193245)
 3. Nazlı, stop playing with his career. his career is getting erected.
  anonim | ? | 8.10.2019 22:15
  (#193250)
 4. are you kola?
  anonim | ? | 8.10.2019 22:22 ~ 08/10/2019 22:23
  (#193251)
 5. spotify'a uzun zamandır kıl olduğum için kullanmıyorum. bir tane yetkilisi yok, ofisi varken de ne kadar lale varsa toplamışlardı. sponsorluk için arda turan'a para yıkan bir uygulama neticede. işin içinde bir dolu iş var. türkiye ofisinin nasıl kurulup neden geri çekildiğini de belki birgün ortaya çıkar ama hiç sanmıyorum. spotify londra merkezine bizim rapçiler toplu bir mail atsa dahi çözülmeyecek bir problem. ezhel gibi korkunç bir kazanç kapısı olan rapçiler homurdarsa bile değişmeyecek. yine aynı kafada insanlar gelecek. firmanın politikası zaten böyle. jay-z boşuna tidal'ı kurmadı. apple music iyidir, tidal'da bizim rapçiler falan aktif olsa kullanmak isterim, sony'nin yeni walkman'ine de yüklenebiliyor.

  sehabe şurada bile duygusal yazmış ya da bana sehabe yazdığı için duygusal geliyor.
  waspent | ? | 8.10.2019 22:49
  (#193256)
 6. editörün keyfi kararı belirliyor zaten listeyi, listeyi liste yapan da budur. siz çok dinlenilen çok paylaşılan biriyseniz algoritmik oluşturulan viral veya turkey top 50 listesine girebilirsiniz. youtubeda 1 milyon izlenmeyi geçti ne demek? senden daha çok izlenilen youtuberların rapini türkçe rap listelerinde gösterilmesine açık davetiye çıkarıyosun abi hiç yakıştıramadım. klibin kurgusunu sen yaptın diye spotify seni üst sıraya atacak mı sanıyosun abi. artı büyük bi problem bu prodüksiyon açısından ben de self-production yapıyorum bunu iyi bişi sananlar var evet abi bağımsızsın ama ortaya çıkan iş tek perspektiften bakılmış dar görüşlü bir iş oluyo maalesef
  albert punchline | ? | 8.10.2019 23:02
  (#193258)
 7. Kim haklı kim haksız bilemiyorum olayın arka planını göremediğim için ama yansıtma/anlatma şekli çok komik değil mi
  harbi gangsta | ? | 8.10.2019 23:35
  (#193262)
 8. İfşa olsun bu itler, gudikler. İyi yapmış.
  anonim | ? | 8.10.2019 23:49
  (#193264)
 9. açıkçası sehabe'den nefret ediyorum. en başta onu söyleyeyim. ancak bu mektup en basit tabirle komik olmuş. ben dilini bir an önce bırakmalı.

  spotify'ın esnaf çakallığını herkes biliyor. şahsen ben çok bilgi sahibi olmasam da zaman zaman pompalanan haberleri görüyoruz sağda solda, okuyoruz, bilgi ediniyoruz. fakat benim sehabenin mektubunda en çok güldüğüm nokta - ki genel itibariyle komik bir mektup - kariyerinin ilerlemesinin bir editöre bağlı olduğundan bahsettiği kısım.

  yahu bilader. sen senelerdir bu işin içindesin. seni hiç sevmem. kardeşini severim, müziğini sevmem. sen bugüne kadar belli bir isim yaptın. iyi kötü tanınıyorsun. hatta bir dönemler herkes ufak ufak piyasadan çekilmişti, sen en çok tanınan isimlerden birisi haline gelmiştin.

  fakat kariyerini ilerletemedin. bunun sebebi nazlı hanım değil.

  danışıklı dövüşmenin, jokerle dissleşmenin sebebi de nazlı hanım değildi. nazlı hanımdan beklediğin kariyer ilerlemesiydi. olmadı.

  bu abi işte. sehabe is that. demek ki senin olayın bu kadar kardeşim.

  youtube daki izlenme rakamlarıyla yaptığın kıyas ayrıca komik olmuş. şimdi ben ritmik şekilde osurup, trap bir altyapı ve keççi bir melodiyle ve tabakhanede çekilmiş bir kliple youtube da trend zirveye oynayabilirim. bu beni spotify listesine de taşıyabilir, hiç belli olmaz. insanlar bir değişik moruk. bunu bile en çok dinlenen yapabilirler.

  ancak bu işim ne senin kariyerini engeller, ne de seni sağa sola mektup yazacak noktaya getirecek bir sebep olur.

  sen gerçekten dinlenen, sevilen işler yaptığın zaman iyi kötü insanların listelerine giriyorsun. kıçı kırık bir türkçe rap listesinin popülist bir editörünün dokunuşuyla kariyerin ilerleyecekse hiç ilerlemesin moruk.

  bana kalırsa zaten kariyerin yeterince ilerde yaptığın işlere göre.
  if rap gets jealous | ? | 9.10.2019 00:06
  (#193266)
 10. Olaya "Ben" olarak bakmazsak haklı. Kimsenin kariyeri umrunda değildir bence listeyi yapanın. Bağlantılarını kullanıyordur, istediğini listeye ekliyordur. Öyle çok kapsamlı araştırma yapmadığıda belli.

  Geçenlerde şehinşahda bir miktar laflamıştı twitterdan.

  Biz bunu aylar önce konuşuyorduk. Bu mcler sadece kendilerine hater olanların entrylerini ekran görüntüsü alıp paylaşmak yerine bu konularda bize destek olsalar, bol sözlük olarak biz seve seve bu savaşın öncüsü olurduk. Çünkü bol sözlük "ben"den ibaret değil. Tarafsız bi yapı ile birlik olmadıkça bu sürekli birilerinin başına gelecektir.

  (bkz: spotify türkçe rap listesi)
  ret1arius | ? | 9.10.2019 09:02
  (#193281)
 11. Sportif ayrımcılık yapıyor bu doğru.
  Ama bunu sosyal medya/Türkçe rap sayfaları hep yapıyordu.

  Kendisi en tepede bir yerdeyken de yapıyordu. Hala yapıyor.

  Malesef değişen bir şey yok. Çark kendimizden taraf dönünce mutlu oluyoruz. Geri kalan bu mücadeleyi veriyormuş vermiyormuş umurumuzda olmuyor.
  Ama bizi bu sistemin dışına ittiği an mağdur oluyoruz.

  Bir çok iyi mcyi yiyip bitiren, çok güzel şeyler söylemesine rağmen hiç söylememiş kabul eden bir sistemi protesto ederlerse yorum yaparım ama hiçbir şeyin arkasında durmam bir dinleyici olarak.

  Başkaları nasıl yediyse sıradakini de öyle yer yeterince güçlü değilse.
  anonim | ? | 9.10.2019 09:57
  (#193283)
 12. spotify'ın türkçe rap listesinde manipülasyon yaptığı bazı şirketlerin sanatçılarına torpilli davrandığı zaten açık bir gerçek. ama kariyerinin ilerlemesine engel olmak derken ne demek istemiş anlamadım. zaten overrated bi adamsın sen daha ne ilerlemesi. 1 değil kısa sürede 100 milyonda dinlensen çöpsün be arkadaşım. yokluktan dinleyen vardır belki anca. severek dinleyenin kulağına sümkürsünler.
  nellyville | ? | 9.10.2019 12:12
  (#193286)
 13. haklı
  mrtcatk | ? | 9.10.2019 19:39
  (#193311)
 14. apple musc adamdır
  fenafillah | ? | 9.10.2019 21:18
  (#193326)
 15. insanın ingilizcesi kötü olabiliir bunu eleştirmiyorum ancak kitlelere hitaben İngilizce metin yayınlayacaksa google translate kullanmayacak ya da çevresindeki insanlara danışmayacak kadar kibirli olmasına götümle gülüyorum.
  booyaka | ? | 9.10.2019 22:46
  (#193362)
 16. Sehabe'nin yazdığı bu yazıda belli bir açıdan haklı noktalar olduğu inkâr edilemez; ama Sehabe'nin de atlamaması gereken bir şey var: Bu mesele sadece Spotify meselesi değil. Arkadaşlarımız da yukarıda değinmişler zaten. Ben de biraz bahsedeyim:

  “Spotify'in Türkçe rap listesinde benim gibi bazı sanatçıları yok sayıp, dinlenme analitiklerini manipüle etmesini doğru bulmuyorum.” - Haklı; bunu kimse doğru bulmamalı. Ama burada önemli iki nokta var:

  * “Benim gibi bazı sanatçılar” - Türkçe rap'te dünden bugüne hak ettiğini alamayan o kadar çok kişi var ki; “Sehabe gibi bazı sanatçılar” diyerek işin içinden çıkılamaz. Sehabe “belli bir dinlenme oranına erişenler”i kastetmiş olmalı, bazı şarkıları bir iki milyon dinlenmeye ulaştığı için mevzuyu kendi üzerinden ele almış. Spotify ticari kaygıları ön plana alacağı için elbette ki dinlenmesi düşük olanlara önem vermeyecektir; dolayısıyla dinlenmesi yüksek olanlar arasından seçme yapması, bunu da belli yatırımlar karşılığında yapması şaşırtıcı olmaz.

  * “Dinlenme analitiklerini / istatistiklerini manipüle etmek” - Youtube'da da bilinçli ve bilinçsiz şekilde olan bir şey bu aslında. Bilinçli olanı, izlenme ve takipçi hilesi kullanmak. Bilinçsiz olanı da izlenme sayısının “tek tık”a endeksli olması. Yani -yanlış bilmiyorsam- bir rap şarkısı on bin kişi tarafından ellişer kere de dinlense on bin görüntülenmede kalıyor. Herhangi bir pop şarkısı elli bin kişi tarafından birer ikişer kere de dinlense elli bin görüntülenme almış oluyor. (Reklam gelirleri vs. açısından gerçek tıklanma sayısı bir dereceye kadar önemlidir belki; ama işin bir de “Öneriler”i belirleme ve dinleyicinin psikolojisine yansıması kısmı var.) Spotify'ın, sistemini idealize etmesi mümkün değil. Olsa olsa Sehabe gibi çok dinlenen bazı rapçilere de listelerinde yer verir; ama bu Spotify dışındaki sebeplerle tanınamayan sağlam isimlerin sorununu çözmez.

  “Nazlı Yırtar isimli editörün keyfî kararı ile kariyerimin ilerlemesi engelleniyor” - Kariyeriniz Spotify'ın eline kaldıysa durum vahim zaten. Geçmişten bugüne rapi kitleye sunan belli oluşumlar oldu; bunlardan Hiphoplife'ın taraflı davrandığı herkesin malumu mesela. Rap piyasası kendi içinde hiçbir zaman birlik olamadı; dolayısıyla “bizi bize düşürecek durum” sadece Spotify'ın kabahati değil. Rapçilerin önünü eskiden televizyon dünyası ve müzik şirketleri kapatıyordu, sonra rapçiler ve rap oluşumları birbirlerinin önünü kapattı, şimdi de popüler olanın peşinde koşan platformlar kapatıyor. Yani sorun, rapi önüne konulmadığı takdirde dinlemeyen dinleyicilerden de kaynaklanıyor.

  “Cebinde parası olup popüler kültüre malzeme veren şarkıcılar değiliz ki biz” - Tamam işte, kendin bulmuşsun zaten Spotify'da sana yer verilmemesinin sebebini :-) Öte yandan, Spotify'ın “underground” listesi de varmış; ama sözlükteki bazı arkadaşlar herhangi bir araştırmayla oluşturulmayan, birilerinin listelerinden aktarı yoluyla oluşturulan bir liste olduğunu söylüyorlar. Sehabe'nin belli bir kitlesi olduğu için “underground” kabul edilmiyor olabilir. Ne öyle ne de böyle yer alamıyorsa sıkıntı var tabii.

  “Haydi diyelim ki farkında bile değilsiniz. Fark etmeniz için ne yapmalıyım” - Para öde :-) Şaka bir yana, medyanın ve müzik şirketlerinin rape yer vermeye başlaması ancak rapin popülerleşmesi neticesinde olmuştur. Kimse “Millet saçma sapan pop şarkılarını dinleyeceğine bunları dinlesin.” diyerek rapin önünü açmamıştır. (Rapin içinde de olumsuz örnekler var tabii; orası ayrı mevzu.) Dolayısıyla Spotify'ın, Youtube'un, bilmem kimin birilerini fark etmesinin yolu popülariteden, paradan geçer. Ayrıca müzik, kitleleri yönlendirmeye yarayabilecek bir araçtır. Birileri insanların ne dinlemelerini istiyorlarsa onlara onu sunarlar. (Selo'nun rapin yozlaşması hakkında söylediklerini hatırlayınız.) Yani amaç ya ticarettir ya da toplum mühendisliği. Spotify en iyi ihtimalle işin ticari tarafındadır.

  “Susamam şarkısı listeye 17. sıradan eklenmişti; sonradan mecburen yükseltildi” - Hayvan gibi şiy yapıyorlar yav. :-)

  Sonuç olarak; Sehabe'nin tarzını beğenmeyenler olabilir, ama Türkçe rap'te yok sayılmaması gerekir (Yani siz de Spotify'lık yapmayın :-) ). Ama mevzunun bir de dinleyiciler açısından değerlendirilmesi gerekir. Yani herhangi bir dinleyici playlistini Spotify Türkçe Rap listesine göre oluşturuyorsa bilinçli bir dinleyici değildir zaten. Burada yer verilmeyen sanatçılara da ulaşmaya çalışmıyorsa, sadece önüne sunulanla yetiniyor ve revaçta olan tarzları dinliyorsa ona ulaşmanız için sizin de kendinizi eğip bükmeniz ya da Spotify'a böyle mektuplar yazmanız gerekir. (Spotify kullanıcılarını bilinçsizlikle itham etmiş gibi olmayayım. Ama bu listeler böyleleri için hazırlanıyor ve/veya böylelerinin tercihleriyle şekilleniyor denebilir.). Spotify dinleyici bilincini falan umursamaz, işine bakar. Dinleyiciyi ve daha geniş anlamda anlamda okuru, halkı vs. bilinçlendirme işi de kolay kolay altından kalkılabilecek bir iş değil. Spotify sistemdeki bir çark sadece. Sehabe'nin tepkisi önemli; ama büyük bir değişim beklemek boşa ümitlenmek olur kanısındayım.
  yorumlayan adam | ? | 10.10.2019 00:38
  (#193395)
 17. Kendince haksızlığa uğradığını görüyor seha , fakat o 50 şarkının arasından ela bela reynmen mero şu bu çıkarınca kalan işlerden daha kaliteli , yetenek gösterilen işler çıkarabilmiş mi 10 senedir. En büyük flowu susamamdaki oda new bi mcnin ortalama flowu. Üzülme. Ağlak müziklerle buralarda durdun senelerce çünkü rap dinlemeyenlercede o kabullenip dinleniyordu. Artık rapi herkes dinliyor senin şansın yok en fazla bu seha. İyi bir insan gibi görünebilirsin ama iyi bi rapçi değilsin, olamayacaksın. Çünkü o kumaş yok.
  umitozdag | ? | 10.10.2019 08:42
  (#193423)
 18. spotify ve youtube gibi platformlar algoritmalariyla yeni cikan ve trend olan parcayi bulabiliyor ama sanirim bir yerden sonra daha fazla kazanmak icin editorlerin insiyatifine birakiyorlar.

  sehabe cok dinlemiyorum ama kendisi turkce rapte bir yere sahip ve listeye alinmamis olmasi gercekten uzucu.

  (bkz: how dare you spotify? )
  wiky | ? | 10.10.2019 11:06
  (#193433)
 19. haklı bir mektuptur. spotify'in listelerini sorguluyorum, bence çok iyi bir iş çıkarmıyorlar. özellikle türkçe rap listesi için. top 50'de olabilirler ama yok elanur yok reynmen... kendisi bile diyor rapçi değilim diye, onları listeye al sehabe'yi alma. olmaz öyle
  biit | ? | 10.10.2019 12:34
  (#193441)
 20. Kanka sen rap yapmıyorsun. Wackdin, işe yaramaz adamın tekisin. Seni niye listeye alsınlar. Seni her platformdan engelleyip hiç tanımamış gibi hayatımıza devam etmemiz lazım.
  anonim | ? | 11.10.2019 19:51
  (#193600)
 21. Sayfalar: >>

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog