sözlükle ilgili duyurular - bol sözlük

sözlükle ilgili duyurularbaşlık no:24563 okunma:5845
Sayfalar: >>

 1. bol sözlük hakkında:
  (bkz: bol sözlük)

  öneri ve talepleriniz için:
  (bkz: sözlükle ilgili istekler)

  compilation albümlerimiz için
  (bkz: bol sözlük compilation vol 1)
  (bkz: bol sözlük compilation vol 2)
  (bkz: bol sözlük compilation vol 3)
  (bkz: bol sözlük compilation vol 4)
  (bkz: bol sözlük compilation vol 5)
  (bkz: bol sözlük compilation vol 6)
  (bkz: bol sözlük compilation vol 7)
  (bkz: bol instrumentals vol 1)
  (bkz: bol instrumentals vol 2)

  röportaj serimiz
  (bkz: bol sözlük necip mahfuz röportajı)
  (bkz: bol sözlük dj artz röportajı)
  (bkz: bol sözlük aspova röportajı)
  (bkz: bol sözlük çağrı sinci röportajı)
  (bkz: bol sözlük kezzo röportajı)
  (bkz: bol sözlük tanerman röportajı)
  (bkz: bol sözlük ados röportajı)
  (bkz: bol sözlük server uraz röportajı)
  (bkz: bol sözlük kayra röportajı)
  (bkz: bol sözlük uzi ve aksan röportajı)
  (bkz: bol sözlük kodes kahra röportajı)

  ayrıca

  (bkz: sprey kutusu)
  (bkz: yeraltı sohbetleri)
  (bkz: fikirsiz ile fl workshop)


  röportaj serimizle ilgili görüş, öneri ve tekliflerinizi (bkz: bol röportaj önerileri) başlığına yazabilir ve ilgili yazarlarımız hayatitelgeler, kirito, mancini ve booyaka'ya sözlük içerisinden ulaşabilirsiniz.

  bazı topluluk başlıkları
  (bkz: bulunamayan albümler ve parçalar)
  (bkz: konser duyuruları)
  (bkz: bol sözlük albüm kitapçık paylaşımı)
  (bkz: bol sözlük scout ekibi)

  1 - kullanıcı sözleşmemiz
  (a) her yazar üye olurken bu sözleşmeyi onaylar ve sözlük içerisindeki tüm yaptırımlar bu çerçeve metnine göre uygulanır.
  www.bolsozluk.com

  2 - başlık açarken dikkat edilecek hususlar

  (a) başlık açmak için henüz herhangi bir içerik girilmemiş bir konuyu arama kutusuna yazarak "getir" butonuna basmanız ya da arama sonuçlarından konuyu açmanız, ardından açılan başlığa entrynizi yazmanız gerekmektedir.

  (b) bol sözlük'te başlık açarken ilk entrynizde kısa da olsa başlığı tanımlayan bir bilgilendirici cümle kurmanız beklenmektedir.

  (c) başlık adı belirlenirken en genel ifadeyi bulmanız yerinde olacaktır. "kadıköy ilçesi", "kadıköy hakkında" gibi başlıklar yerine "kadıköy" başlığını kullanmalısınız.

  (d) bir şarkının başlığını açarken doğrudan şarkı ismi başlıkta kullanılmalıdır. örneğin "fuat - yüzleş" şeklindeki bir başlık açımı bilginin derlenmesini zorlaştıracaktır, doğru tercih "yüzleş" başlığı olmalıdır.

  (e) her konuda görüş ve bilgilerinizi dilediğiniz şekilde başlık açarak paylaşabilirsiniz, ancak sizden sonra gelecekler tarafından da okunacak sözlüğün daha derli ve toplu bir bilgi kaynağı olması adına moderasyon ekibi açacağınız başlıkları bazı ana konu başlıklarına taşıyabilir.

  (f) bu hususları kasten veya ısrarla istismar etmediğiniz sürece herhangi bir uyarı ya da çaylaklık cezası almanız bol sözlük'te söz konusu değildir.


  3 - anonimleştirme sistemi

  (a) yazdığınız entrylerinizi anonim hale getirmek için entry altında gözüken /anon butonuna tıklayabilirsiniz.

  (b) tüm geçmiş entrylerinizi bir seferde anonimleştirmek isterseniz kontrol paneli'nden ilgili butona erişebilirsiniz.

  ayrıca (bkz: anonimleştirme sistemi)

  4 - gündem - konu dışı - soru sistemi

  (a) gündem sekmesi son 4 günde entry girilen başlıkların son sayfalarına bağlantı içermektedir. sözlüğün ana teması olan hiphop kültürüne temas eden içerikler ve sözlükle birinci dereceden ilgili olan meta başlıklar burada yer alacaktır.

  (b) gündem sekmesinin dışında kalan bütün konularda açılan başlıklar "konudışı" butonuyla erişilebilen bölgede tarih bağımlılığı olmadan sınırlı bir miktar adedince sıralanacaktır.

  (c) konuya dair tanım ve bilgi paylaşımı amacı gütmeden, spesifik bir sorusu olan tüm yazarların yazar kimliklerini gizleyerek bu sorularını paylaştığı ve anonim cevaplar aldığı bölüme "soru" butonuyla erişilebilir.

  5 - ek özelliklerin kullanımı

  (a) youtube videolarını sözlüğe gömmek için video linkinde yer alan watch?v= ibaresinden sonraki parametreyi alıp entrynize kopyadıktan sonra seçili hale getirerek youtube butonuna basabilir ya da youtube rehberine bakarak manuel olarak bu ayarlamayı yapabilirsiniz.


  (b) soundcloud'tan parça gömmek için parça linkinde tracks ibaresinden sonra yer alan numerik parça kodunu entrynize kopyadıktan sonra seçili hale getirerek youtube butonuna basabilir ya da soundcloud rehberine bakarak manuel olarak bu ayarlamayı yapabilirsiniz.


  (c) entry'nizde sadece görsel linki yer alıyorsa ve link sonu .png ya da .jpg uzantısıyla bitiyorsa, (ör: hizliresim.com'a upload ettiğiniz fotoğraflar) ve eğer entrynizde başka bir metin yer almıyorsa otomatik olarak görsel gömülü olarak çıkacaklardır. ancak bazı özel karakter içeren linklerde bu fonksiyon kullanımı çalışamayabilir. çalışmadığı takdirde yeni foto buton fonksiyonunu kullanmanız tavsiye olunur..

  (d) eksiye.com'a yüklediğiniz görselleri, foto butonu yardımıyla sözlüğe gömebilirsiniz. eksiye.com'a yüklediğiniz görselin urlsinde yer alan kısmını parametre olarak kabul ederek foto: parantezi içerisine bu parametreyi girebilir ve görsellerinizi sözlüğe iliştirebilirsiniz. görselin *.jpg uzantısında olması gerekmektedir.

  (e)spotify albüm ve tracklerini sözlüğe gömmek için de şarkı/albüm bağlantılarını kopyalayarak album/ veya track/ ibaresinden sonra yeralan alfanumerik ifadeyi (ör: 6Op2RgFdAoNjCMgPHWe7ZC) büyük/küçük harf düzeni bozulmamış şekilde entrynize kopyaladıktan sonra seçili hale getirerek spotrack/spoalbum butonları ile sözlüğe gömebilirsiniz.

  6 - entry düzeltme ve onay sistemi

  (a) kendi sildiğiniz, yada moderasyon tarafından silinen entryler "çöp" kutusuna düşüyor bildiğiniz gibi. burada entrynin hangi başlığa ait olduğu, kimin tarafından ve hangi sebeple silindiği görünmektedir.

  (b) çöp kutusundaki entryler için iki alternatif son mevcut, birinde "tamamen sil" butonuna basarak entryi silmek, diğer yol ise "düzelt ve onaya gönder" butonuna basarak entryi düzenleyerek yeniden başlıkta canlandırmaktır.

  (c) silinen bir entrynizi tekrar canlandırmak istediğinizde bu entryler moderasyon onayına gidecektir. silindikten sonra düzeltilip onayla canlandırılan entryler, ilk kaydedildiği entry numarasıyla birlikte başlıktaki orijinal yerinde yeniden görüntülenebilmektedir.

  7 - çaylaklık sistemi

  (a) 13 ağustos 2016 bol sözlük çaylaklık referandumu sonucu sözlükte çaylaklık sistemi uygulanmaktadır.

  (b) yeni üyeler çaylak statüsü ile sözlüğe kayıt olabilmektedir. yazar alımı daima açık kalmaya devam edecek olup, belli bir sayıda entry giren çaylaklar arasından yönetim onayından geçen kişiler sözlüğe yazar olarak kabul edilecektir.

  (c) 10 entry eşiğini aşan yazarlar çaylak onay modülü listesine otomatik olarak düşmektedir. sözlük yöneticileri bu listede yer alan çaylakların entrylerini inceleyerek yazar olarak statülerini değiştirme yahut sözlükten uzaklaştırma haklarına sahiptir.

  (d) incelenen entrylerinizin sözlüğün ana teması olan hip hop çerçevesinde ilgili başlıklarda tanım ya da var olan tanımları bütünleyen örnekler içermesi beklenmektedir.

  (e) gündem başlıklarına nitelikli entryler giren çaylaklar moderatörler tarafından daha erken farkedilip 10 entry limitini doldurmadan da yazarlık statüsüne hak kazanabilirler.

  (f) 10 entryden sayıca daha çok ve çoğunlukla bilgi içerikli entryler girmeniz yazarlık onayınızı hızlandıracaktır.

  8 - hiza ve nizam

  (a) bol sözlük'te yazarların riayet etmedikleri takdirde hesap kapatılması vb. yaptırımlara uğrayacağı, "şekle yönelik dayatılmış" bir entry/başlık formatı bulunmamaktadır. sözlük, ana temamız olan rap ve hip hop ekseninde herkesin her konudaki düşüncelerini özgürce ifade edebilmesini bağlı kalmak zorunda olduğumuz yasal mevzuat çerçevesinde sağlamaya çalışmaktadır.

  (b) yasal olarak bağlı kalmak zorunda olduğumuz türk ceza kanunu ve sözlükle ilgili her kullanıcının üye olurken kabul ettiği bol sözlük kullanıcı sözleşmesi çerçeve metinler olarak kabul edilmiş, sözlükle ilgili kullanıcıyı bağlayıcı yegâne unsurlardır. türk ceza kanuna aykırı girilen ve tck madde 73 çerçevesinde "şikayete tabi olmayan suçlar" nevinden içerik barındıran entryler şikayet edildiğinde ya da re'sen tespit edildiğinde "hukuki sakınca" gerekçesiyle gösterimden kaldırılabilir. (ör: uyuşturucu madde kullanımına özendirme niteliği taşıyan içerikler)

  (c) türk ceza kanunu ve kullanıcı sözleşmesinin yanı sıra, sözlük kullanıcılarının ve sözlük kültürünün getirdiği teamüller çerçevesinde entry girmeniz beklenmektedir, sözlük yöneticileri ve yazarların birbirlerine teklifleri, önerileri ve yönlendirmeleri doğrultusunda bu kültür ve teamüller zamanla evrilebilir. bu teamüllere göre entryleriniz başlıklar arası taşınabilir, ya da başlıklarınız yeniden adlandırılabilir, bu düzenlemeden sözlük yöneticileri sorumludur. bu teamüllerden ötürü yazarların herhangi bir sorumluluğu bulunmadığı gibi, bilgi edinilmesi daha sağlıklı bir bilgi dağarcığı oluşturabilmemiz için tavsiye edilir. yazar, yönetici ayrımı gözetmeksizin tüm bol sözlük ailesinin sözlük kültürünü yaşatma hususunda karşılıklı anlayışı ve yol göstericiliği esastır.

  (d) bol sözlük'te yazan ya da yazmayan, ancak entrylerde kendisinden bahsedilen tüm şahısların hakları korunmaktadır. sözlük iletişim kanallarından bize ulaşıldığı takdirde muhatabın şikayeti ilgili yasa ve kanun maddeleri de gözetilerek, talep yerinde bulunursa entryler "şikayet gereği" gösterimden kaldırılabilir.

  (e) hakaret, bol sözlük'te bir başka entry silinme sebebidir. ancak bu maddeden yapılacak işlemler genellikle şikayete tabi olmakla beraber, sözlüğün hukuki şikayetlerle işleyişini aksatmamak adına re'sen de yürütülebilir. gündeme ilişkin gerekli görüldüğü hallerde de "sözlüğün bekası" gözetilerek bazı gündem başlıkları şikayet beklenmeden de modere edilebilir.

  (f) bol sözlük'te başlık altında önceki tanımları bütünleyecek ve yeni tanımlamalar içerecek şekilde fikri tartışmalar yürütülebilir. ancak bu diyalog karşılıklı konuşma ve konu başlığından uzaklaşma niteliklerini taşıdığı anda "konu dışı ikili diyalog" gerekçesiyle entryleriniz başlıktan kaldırılabilr. ayrıca diyaloglar entrynin başlıktaki sıra numarası veya yazar adına atıfta bulunarak yapıldıysa örneğin refere ettiğiniz entry (@53 vb.) silindiyse ya da başlık içerisinde sıra numarası değiştiyse entryniz anlamsızlaşacağından başlıktan "refere ettiği entry silinmiş" gerekçesiyle silinebilir. bu yüzden entrynizi genele hitaben girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  (g) sadece link, görsel ya da gömülü video/ses içeren entrylerde eğer link kırıldıysa entryleriniz gösterimden kaldırılabilir.

  (h) herhangi belirli bir grubu ya da kişiyi, ırk, cinsiyet, yaş, ulus, din ya da cinsel yönelim gibi konularda aşağılar veya tehdit eder tarzda girilen entryler "nefret söylemi" gerekçesiyle gösterimden kaldırılabilir.

  (i) özellikle yoğun içerik barındıran başlıklar belirli aralıklarla yönetim tarafından denetlenebilir, bu denetimler sırasında girilen entry başlık ile hiçbir şekilde ilişkilendirilemeyecek düzeyde ise daha uygun bir başlığa taşınır, ya da "içerik başlıkla uyumlu değil" gerekçesiyle bulunduğu başlıktan silinebilir. (örneğin başlık:joker, entry:skdjskdjskd)

  (j) sözlük işlevlerini sözlüğe veya sözlük yazarlarına zarar verebilecek ve huzuru bozacak şekilde istismar edenlerin ve bahsi geçen diğer kurallara uymayanların kasıtları, kasıtlarının yoğunluğu ve doğan/doğabilecek zarar değerlendirilerek özel mesaj yoluyla uyarılabilir, yazar hesapları geçici bir süreliğine kısıtlanabilir veya çaylak statüsüne indirilebilir ya da hesapları kapatılabilir. (ör: anonim olarak yazılan entrylerin sahiplerini sistemsel bir açıktan faydalanarak tespit edip ifşa etmek bu kapsamda değerlendirilebilir.)

  (k) sözlük yazarları entrylerinin hangi gerekçeyle ve kim tarafından silindiğini çöp kutusundan takip etmekle yükümlüdür.

  bu metin gerek görüldüğü takdirde, belirli aralıklarla güncellenecektir.
  admin | ? | 23.9.2018 02:56 ~ 21/05/2021 23:59
  (#141493)
 2. kontrol merkezi'nde yer alan haberler bölümünün yanı sıra daha aktif olarak bu başlık altından da son gelişmelerin duyurulması planlanmaktadır.

  bu kapsamda, sözlükte son olarak

  -oylama sisteminin çalışması yeterince denendikten sonra, otomatik ip ban sınırı esnetildi.
  -eksi ve artı oy gizliliği kaldırıldı.
  -yazarların ben/gbt üzerinden entry dökümlerini görebilme özelliği kendi entryleri için geri getirildi.
  -daha sağlıklı gündem oluşumu için gündemdeki en yoğun 3 başlık sol frame'in üstüne sabitlendi.
  -yazarların başlık adı düzenleme yetkisi güvenlik açıkları nedeniyle kısıtlandı.
  -yazarların entry taşıma yetkisi güvenlik açıkları nedeniyle kısıtlandı.
  -gibicibicis'in tespiti ile, açılan başlıklardaki büyük/küçük harf problemi giderildi.
  admin | ? | 23.9.2018 13:04
  (#141510)
 3. üyelerimizden olan r. hilmi tufan'la kurduğumuz iletişim sonucu sözlüğümüze yönelik "üyelik onay mailinde "ulan" ve "lan"ların havada uçuştuğu sözlük!...", "2014'ten beri ilk defa mı farkediliyor yoksa tek ses çıkaran ben olduğumdan mı irdeleme gereği duydunuz bilmiyorum" şeklindeki eleştirileri üzerine, sözlüğü ilk açtığımız dönemden bugüne koruduğumuz, alternatif kültüre ait olmanın ve biz bizeliğin samimiyetiyle yerleştirilmiş sözlük içi jargon, sesimizi daha çok insana duyurmanın gerektirdiği sorumluluk nedeniyle gözden geçirilmiştir.

  bu kapsamda sistem mesajlarında aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır;
  "resimdeki kodu adam gibi gir" -> "resimdeki kodu yanlış girdiniz"
  "Şifre yerine öpücük mü vericen" -> "kurallara uygun bir şifre belirleyiniz"
  "altı üstü bi sifreyi 2 yere birden yazican onuda beceremiyosun..Gencligine yazik hocam.." -> "şifreler birbirini tutmuyor, kontrol edin."
  "Oldu olucak gel admin ol aq ? Nick mi bulamadın" -> "başka bir kullanıcı adı seçiniz"
  "bola gelmişin. Nayak" -> "bol sözlük'e hoşgeldiniz" olarak,

  hoşgeldin mailindeki
  Lan $nick
  Nickin: $userNickName
  şifren de: $sifre
  Ok ? Adam ol.

  şablonu,

  $nick
  Nickin: $userNickName
  Şifren de: $sifre
  daha ne olsun? olarak,

  sözlük çıkış butonuna basıldığında sistemin verdiği "Hadi yallah goççum, az bekle vercem ayarını" mesajı "hadi eyvallah" olarak,

  "ne sikim bir sözlüktür bu" başlığı da "sözlükle ilgili istekler" şeklinde değiştirilmiştir.
  admin | ? | 23.9.2018 18:11
  (#141546)
 4. -ayın ilk günü ortaya çıkan, sol frame'deki en yoğun üç başlık algoritmasından kaynaklı hatalar giderildi.
  -sol üst reklam modülü kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına butonların bitişiğinden kaldırılarak sol alta alındı.
  -yönetici paneline yazar hesaplarını anonimleştirerek kapatma modülü kodlandı.
  -başlık sayfası başına düşen entry sayısı, performans artışı için 25'ten 20'ye indirildi.
  -ek demek ekmek und cekirdek ve psycho deaf'in talepleri üzerine seri oylama nedeniyle otomatik ip ban tedbirinin kaldırılmasına karar verildi.
  -gündemdeki 3 büyük başlığın yerleşimiyle ilgili düzeltmeler yapıldı.
  admin | ? | 5.10.2018 22:59
  (#142400)
 5. sözlükle ilgili istekler başlığında yazılan entrylerde talep listesine alınanlar ' liste' sembolüyle, reddedilenler ' red ' işaretiyle , çözüme kavuşanlar da ' onay ' işaretiyle yer alacak.
  deepsky | ? | 8.10.2018 03:12
  (#142538)
 6. -yönetici panelinde toplu oy silme modülündeki hatalar giderildi.
  -"istek durum bilgisi" dökümleri herkese açık hale getirildi.
  -yazarların entry dökümleri, kullanıcı girişi yapanlara açık hale getirildi.
  admin | ? | 10.10.2018 19:42
  (#142665)


 7. -kendini uçuran yazarların bilgisinin de modloga düşmesi kodlandı.
  -arama fonksiyonu iyileştirildi, açılır menü talebi bu tasarımda mümkün olmadığından sol frame üzerinde ikame uygulamaya gidildi.
  -çaylaklık koşulları düzenlendi, çaylaklıktan onaylanarak çıkanlar için otomatik entry bildirim başlığı kodlandı.
  -2018 yılı haziran ayında ilan edilidiği üzere, 0 entryli inaktif 255 hesap çaylak statüsüne alındı.
  admin | ? | 18.10.2018 20:58
  (#143186)
 8. -650 gayme maas'in talebi üzerine entry önizleme modülünde (eid) oylama özelliği aktif edildi.
  -entry önizleme modülünde (eid) youtube gömülü linklerinin gözükme problemi çözüldü.
  -bazı başlıklara erişirken ortaya çıkan türkçe karakter problemi giderildi. (ör: olumsuz/ölümsüz)
  -geçmişte açılan tüm başlıklarda veritabanına geçmiş büyük/küçük harf ayrımı problemleri geriye dönük olarak düzeltildi.
  admin | ? | 30.10.2018 17:33
  (#144130)
 9. -bolpuan sistemi yeniden düzenlenip devreye alındı. (bkz: #144383)

  ve

  -sözlükle ilgili istekler başlığında yer alan talepler çözüldüğünde otomatik özel mesaj bildirimi sağlandı.
  -performans artışı için php kodlarındaki ana döngüler gözden geçirilip optimize edildi.
  -google analytics'in verdiği "tekrarlanan ana bilgisayar adları" problemi çözüldü.
  -arama fonksiyonundaki türkçe büyük harf girişlerinden dönen sonuçsuz sorgular problemi çözüldü.
  -sitemap.xml generator kodu türkçe karakter destekli olarak yeniden kodlandı, sitemap google'a gönderildi.
  admin | ? | 2.11.2018 16:20
  (#144384)
 10. -logout butonunun "emin misiniz?" sorusu kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına kaldırıldı.
  -entry edit tarihinde aynı gün söz konusuysa gün bilgisinin iki defa gösterilmemesi kodlandı.
  admin | ? | 16.11.2018 22:27
  (#145751)
 11. -çaylak edilip tekrar yazar yapılan hesapların çöp kutusundaki entrylerinin de yeniden aktif olması hatası giderildi.
  -venom, old school pesimist beat sever, 26, petroll'ün talepleri üzerine oy verilmiş entry'de tekrar oy butonlarına basıldığı takdirde oyu geri alma yordamı kodlandı.
  -sözlük scriptinin verdiği bazı hatalar disk kullanımını artırdığı için hosting firmamız ihs telekom tarafından sitenin yayını problem çözülene kadar 1 saat süreyle durduruldu.
  admin | ? | 24.11.2018 15:19
  (#146417)
 12. -"en rağbet gören başlık" istatistiğini hesaplayan koddan bazı topluluk başlıkları muaf edildi.
  -başlıklarda nokta işareti kullanımı ve noktalı başlıklara bkz. verme problemi giderildi.
  -hayatitelgeler yeni sosyal medya editörümüz olarak instagram hesabının yönetimini devraldı.
  -iletişim formundaki türkçe karakter problemleri giderildi.
  -kirito'nun talebi üzerine mobil/masaüstü arasında bazı font uyuşmazlıkları giderildi.

  ---hatırlatma---
  sözlük scriptinde yaptığımız bazı değişiklikler sonucu özellikle mobil tarayıcılarda sayfadan atma, linkleri yeni sekmede/pencerede açma gibi problemler yaşayan arkadaşlarımızın tarayıcı önbelleğini temizlemesi tavsiye olunur.

  örneğin android+chrome kullanıyorsanız uygulama içerisinden;
  "sağ üstte diğer'e diğer dokunun.
  geçmiş, ardından tarama verilerini temizle'ye dokunun.
  en üstte bir zaman aralığı seçin. her şeyi silmek için tüm zamanlar'ı seçin.
  "önbelleğe alınan resimler ve dosyalar" onay kutularını işaretleyin.
  verileri temizle'ye dokunun."
  admin | ? | 8.12.2018 18:47
  (#147731)
 13. psychedelic ve 650 gayme maas'ın istekleri üzerine;

  entrylere görsel içerik gömme konusunda imgim.com devre dışı kaldığı için yeni düzenleme yaptık. an itibarıyla entry'e fotoğraf eklemek için:

  (a) entry'nizde sadece görsel linki yer alıyorsa ve link sonu .png ya da .jpg uzantısıyla bitiyorsa, (ör: hizliresim.com'a upload ettiğiniz fotoğraflar) ve eğer entrynizde başka bir metin yer almıyorsa otomatik olarak görsel gömülü olarak çıkacaklardır. ancak bazı özel karakter içeren linklerde bu fonksiyon kullanımı çalışamayabilir. çalışmadığı takdirde yeni foto buton fonksiyonunu kullanmanız tavsiye olunur.

  (b) eksiye.com'a yüklediğiniz görselleri, foto butonu yardımıyla sözlüğe gömebilirsiniz. eksiye.com'a yüklediğiniz görselin urlsindeki parametreyi foto: parantezi içerisine girebilir ve görsellerinizi sözlüğe iliştirebilirsiniz. görselin *.jpg uzantısında olması gerekmektedir.
  admin | ? | 12.1.2019 12:59
  (#152460)
 14. Bundan böyle hakaret içeren hiç bi entry'e müsamaha gösterilmeyecektir. Eleştirisinde bunu ölçülü kullanan yazarları dışında tutarak söylüyorum ne yazık ki artık önünü alamadığımız bi duruma dönüşüp son zamanlarda sözlüğü tamamen esiri altına aldı ve kalitemizi hızla aşağıya çekti bu durum. Ne kadar sözlüğün olmayan formatına aykırı görünse de artık insiyatif almak zorunda kaldık. Saygılar.
  deepsky | ? | 27.1.2019 12:44
  (#154551)
 15. -mükerrer entry girişleri için kontrol mekanizması kodlandı.
  -konu dışı ve soru başlıklara uyarı bildirimi eklendi.
  -sözlük youtube hesabı kanal listeleri ve bölümleri yeniden düzenlendi.
  -hayatitelgeler youtube ve twitter sosyal medya hesaplarımızın da yönetimiyle yetkilendirildi.
  -3 ayın en çok yazanları istatistiği, "bu ay en çok yazanlar" olarak değiştirildi.
  -ret1arius moderatörlük görevine başladı.
  -sözlük ekibi için bolsozluk.com uzantılı mail hesapları tahsis edildi.
  -iletişim formundan gönderilen taleplerin tüm moderasyon mail adreslerine de iletilmesi sağlandı.
  -gibicibicis'in talebi üzerine tekil entry sayfalarından tekil entry sayfalarına bkz linki problemi giderildi.
  admin | ? | 2.2.2019 23:29
  (#155635)
 16. -sözlüğe erişimde problemlere sebep olan ip ban fonksiyonu geçici olarak devredışı bırakıldı.
  -sözlükle ilgili duyurular başlığının bilgi entrysi (@1) güncellendi
  -yazar kontrol panelinde mesaj alımını devre dışı bırakma özelliği kodlandı.
  -hayki, tanerman ve ados röportajları gerçekleştirildi, bol podcast organize edildi.
  -android uygulaması üzerinde çalışmalar sürüyor.
  -moderatör hesaplar kullanıcı işlemlerinde tam yetkili olarak tanımlandı.
  -taleplere daha hızlı ve etkili müdahale için; admin hesabına gidecek mesajların kopyasının tüm sözlük yönetimine yönlendirilmesi sağlandı.
  -database tablo onarımları yapıldı.
  admin | ? | 28.3.2019 22:11
  (#164255)
 17. sözlük moderasyonunun işleyişini kolaylaştırmak adına yetkili kullanıcıların entry üzerinden yazar profiline ulaşarak belirli süreyle çaylaklık statüsü verebilmesini sağlayan, ve bu belirli sürenin bitiminde sistem tarafından çaylağın tekrar yazar statüsüne kavuşmasını sağlayan yeni bir sistemi devreye aldık. bu sistem üzerinden çaylaklık statüsü alan yazarların bilgisi çaylaklık sebepleri ile birlikte "bol moderasyon" başlığı altında otomatik entry bildirimi ile yer alacaktır.

  geçmişte çaylaklık cezası almış ancak tekrar yazarlığı açılmayan tüm yazarlar da an itibarı ile "1 gün süreli çaylaklık" cezası almış durumunda sisteme tanımlanmış olup, yarın bu saatlerde yazarlıkları yeniden açılacaktır.

  ayrıca tüm ip ban kayıtları silinmiş ve tanık koruma programı ile ilgili kotası dolan ve bu nedenle nick değiştiremeyen tüm yazarların kotası sıfırlanmıştır.
  admin | ? | 31.10.2019 02:26
  (#195307)
 18. son güncelleme duyuru entrysinden bu yana;

  -veto fonksiyonundaki bazı açıklar giderildi.
  -fünye ile başlayan yeraltı sohbetleri serisi kaplan ile devam etti.
  -youtube'da 1500 abone eşiği geçildi.
  -kodes kahra röportajı yayınlandı.
  -bol sözlük compilation vol 6 yayınlandı.
  -impala röportajı yayınlandı.
  -yeraltı sohbetleri serisi ravend ile devam etti.
  -anonimleştirilen entryler üzerindeki moderasyon kontrolü sıkılaştırıldı.
  -çaylaklık onay eşiği 5 entry olacak şekilde güncellendi
  -veritabanında optimizasyon yapılarak 20mb tasarruf sağlandı. (güncel:123mb)
  -algoritmalardaki ip/feyk kontrolleri kısmen esnetilerek performans artışı sağlandı.
  -en son geliştirme çalışması şubat 2019'da yapılan android app askıya alınarak ilgili sayfalar performans artışı için hostingden silindi.
  -PHP 5.3.28 üzerinde çalışan sözlük yazılımını PHP 5.4.45'e uyumlandırma çalışmaları başladı.
  -spotify hesabımızdan release edilen toplama albüm ve parçalarımız instagram müzik'te de yerini aldı.
  admin | ? | 5.5.2020 00:30
  (#220475)
 19. henüz farkında olmayan yazarlarımız için aydınlatıcı bir hatırlatma: "x" başlığının altında x'i tanımlamak yerine;

  "... başlıktır" şeklinde girdiğiniz her entryde "x"i değil, "x başlığı"nı tanımlamış olacağınızdan ötürü entryleriniz "içerik başlıkla uyumlu değil" gerekçesiyle silinebilir.

  referans: eksisozluk.com
  admin | ? | 7.5.2020 23:15
  (#221287)
 20. - bol sözlük yeraltı sohbetleri spotify'da podcast olarak yayınlandı.
  -bol instrumentals vol 1 yayınlandı.
  - fatalrhymer'ın bildirmesi üzerine entry edit modülüyle ilgili güvenlik açığı giderildi.
  admin | ? | 12.5.2020 09:43
  (#222485)
 21. Sayfalar: >>

  fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog