çaylaklıktan reddedilenler - bol sözlük

çaylaklıktan reddedilenler

başlık no:27920 okunma:1210

 1. bugünden itibaren artık bu başlıkta, yeteri kadar makul entry girdikten sonra girdileri incelenerek yöneticiler tarafından yazarlığı reddedilen çaylaklar sistem tarafından otomatik olarak duyurulacaktır.

  ayrıca (bkz: aramıza yeni katılanlar)
  ayrıca (bkz: sözlükle ilgili duyurular)

  7 - çaylaklık sistemi

  (a) 13 ağustos 2016 bol sözlük çaylaklık referandumu sonucu sözlükte çaylaklık sistemi uygulanmaktadır.

  (b) yeni üyeler çaylak statüsü ile sözlüğe kayıt olabilmektedir. yazar alımı daima açık kalmaya devam edecek olup, belli bir sayıda entry giren çaylaklar arasından yönetim onayından geçen kişiler sözlüğe yazar olarak kabul edilecektir.

  (c) 10 entry eşiğini aşan yazarlar çaylak onay modülü listesine otomatik olarak düşmektedir. sözlük yöneticileri bu listede yer alan çaylakların entrylerini inceleyerek yazar olarak statülerini değiştirme yahut sözlükten uzaklaştırma haklarına sahiptir.

  (d) incelenen entrylerinizin sözlüğün ana teması olan hip hop çerçevesinde ilgili başlıklarda tanım ya da var olan tanımları bütünleyen örnekler içermesi beklenmektedir.

  (e) gündem başlıklarına nitelikli entryler giren çaylaklar moderatörler tarafından daha erken farkedilip 10 entry limitini doldurmadan da yazarlık statüsüne hak kazanabilirler.

  8 - hiza ve nizam

  (a) bol sözlük'te yazarların riayet etmedikleri takdirde hesap kapatılması vb. yaptırımlara uğrayacağı, "şekle yönelik dayatılmış" bir entry/başlık formatı bulunmamaktadır. sözlük, ana temamız olan rap ve hip hop ekseninde herkesin her konudaki düşüncelerini özgürce ifade edebilmesini bağlı kalmak zorunda olduğumuz yasal mevzuat çerçevesinde sağlamaya çalışmaktadır. bol sözlük, bir başlık açmadan önce dakikalarca düşüneceğiniz, "acaba bu entryi yazarsam kaç günlük çaylaklık cezası alırım?" diye kaygı duyacağınız bir yer asla değildir, bol sözlük bir okuldur.

  (b) yasal olarak bağlı kalmak zorunda olduğumuz türk ceza kanunu ve sözlükle ilgili her kullanıcının üye olurken kabul ettiği bol sözlük kullanıcı sözleşmesi çerçeve metinler olarak kabul edilmiş, sözlükle ilgili kullanıcıyı bağlayıcı yegâne unsurlardır. türk ceza kanuna aykırı girilen ve tck madde 73 çerçevesinde "şikayete tabi olmayan suçlar" nevinden içerik barındıran entryler şikayet edildiğinde ya da re'sen tespit edildiğinde "hukuki sakınca" gerekçesiyle gösterimden kaldırılabilir. (ör: uyuşturucu madde kullanımına özendirme niteliği taşıyan içerikler)

  (c) türk ceza kanunu ve kullanıcı sözleşmesinin yanı sıra, sözlük kullanıcılarının ve sözlük kültürünün getirdiği teamüller çerçevesinde entry girmeniz beklenmektedir, sözlük yöneticileri ve yazarların birbirlerine teklifleri, önerileri ve yönlendirmeleri doğrultusunda bu kültür ve teamüller zamanla evrilebilir. bu teamüllere göre entryleriniz başlıklar arası taşınabilir, ya da başlıklarınız yeniden adlandırılabilir, bu düzenlemeden sözlük yöneticileri sorumludur. bu teamüllerden ötürü yazarların herhangi bir sorumluluğu bulunmadığı gibi, bilgi edinilmesi daha sağlıklı bir bilgi dağarcığı oluşturabilmemiz için tavsiye edilir. yazar, yönetici ayrımı gözetmeksizin tüm bol sözlük ailesinin sözlük kültürünü yaşatma hususunda karşılıklı anlayışı ve yol göstericiliği esastır.

  (d) bol sözlük'te yazan ya da yazmayan, ancak entrylerde kendisinden bahsedilen tüm şahısların hakları korunmaktadır. sözlük iletişim kanallarından bize ulaşıldığı takdirde muhatabın şikayeti ilgili yasa ve kanun maddeleri de gözetilerek, talep yerinde bulunursa entryler "şikayet gereği" gösterimden kaldırılabilir.

  (e) hakaret, bol sözlük'te bir başka entry silinme sebebidir. ancak bu maddeden yapılacak işlemler şikayete tabidir. muhatabın bizzat şikayeti olduğu takdirde entry incelenir, gündeme ilişkin gerekli görüldüğü hallerde de "sözlüğün bekası" gözetilerek bazı gündem başlıkları şikayet beklenmeden de modere edilebilir.

  (f) bol sözlük'te başlık altında doğrudan diyaloğa girmeye yönelik bir kısıtlama bulunmamaktadır, ancak bu diyalog karşılıklı konuşma ve konu başlığından uzaklaşma niteliklerini taşıdığı anda "konu dışı ikili diyalog" gerekçesiyle entryleriniz başlıktan kaldırılabilr. ayrıca refere ettiğiniz entry (@53 vb.) silindiyse ya da başlık içerisinde sıra numarası değiştiyse entryniz anlamsızlaşacağından başlıktan "refere ettiği entry silinmiş" gerekçesiyle silinebilir. bu yüzden entrynizi genele hitaben girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  (g) sadece link, görsel ya da gömülü video/ses içeren entrylerde eğer link kırıldıysa entryleriniz gösterimden kaldırılabilir.

  (h) herhangi belirli bir grubu ya da kişiyi, ırk, cinsiyet, yaş, ulus, din ya da cinsel yönelim gibi konularda aşağılar veya tehdit eder tarzda girilen entryler "nefret söylemi" gerekçesiyle gösterimden kaldırılabilir.

  (i) özellikle yoğun içerik barındıran başlıklar belirli aralıklarla yönetim tarafından denetlenebilir, bu denetimler sırasında girilen entry başlık ile hiçbir şekilde ilişkilendirilemeyecek düzeyde ise daha uygun bir başlığa taşınır, ya da "içerik başlıkla uyumlu değil" gerekçesiyle bulunduğu başlıktan silinebilir. (örneğin başlık:joker, entry:skdjskdjskd)

  (j) sözlük işlevlerini sözlüğe veya sözlük yazarlarına zarar verebilecek ve huzuru bozacak şekilde istismar edenlerin ve bahsi geçen diğer kurallara uymayanların kasıtları, kasıtlarının yoğunluğu ve doğan/doğabilecek zarar değerlendirilerek özel mesaj yoluyla uyarılabilir, yazar hesapları geçici bir süreliğine çaylak statüsüne indirilebilir ya da hesapları kapatılabilir. (ör: anonim olarak yazılan entrylerin sahiplerini sistemsel bir açıktan faydalanarak tespit edip ifşa etmek bu kapsamda değerlendirilebilir.)

  (k) sözlük yazarları entrylerinin hangi gerekçeyle ve kim tarafından silindiğini modlog'tan takip etmekle yükümlüdürler.

  bu metin gerek görüldüğü takdirde, belirli aralıklarla güncellenecektir.
  bolsozluk | ? | 20.7.2019 10:33
  (#180075)
 2. ademerd yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: spam)
  bolsozluk | ? | 20.7.2019 10:37
  (#180076)
 3. sanchez yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: formata aykırı)
  bolsozluk | ? | 25.7.2019 19:25
  (#181553)
 4. sol stoper yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: Hakaret&ırkçı söylem)
  bolsozluk | ? | 30.7.2019 16:34
  (#183163)
 5. feystenyazanmotor yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: yetersiz içerik)
  bolsozluk | ? | 9.8.2019 21:18
  (#184907)
 6. sosyetik yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: yetersiz içerik)
  bolsozluk | ? | 21.9.2019 16:49
  (#191800)
 7. kerpeten ali yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: hakaret)
  bolsozluk | ? | 9.10.2019 21:43
  (#193332)
 8. vrahmonarchy yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: yetersiz içerik)
  bolsozluk | ? | 16.12.2019 16:04
  (#201250)
 9. karavezir01 yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: yetersiz içerik)
  bolsozluk | ? | 4.4.2020 22:30
  (#213052)
 10. catmoose yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: hakaret)
  bolsozluk | ? | 10.5.2020 12:55
  (#222006)
 11. odysseys yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: yetersiz içerik)
  bolsozluk | ? | 24.5.2020 10:41
  (#226159)
 12. hackedscamp yazarlık için yeterli düzeyde içerik girmediğinden üyelik başvurusu reddedilmiştir. (gerekçe: flood ve spam)
  bolsozluk | ? | 26.5.2020 23:21
  (#227130)
 13. fb | twt | youtube | insta | spotify | anket | uyarı | devlog